ÖSYM Bürolarının Bilgisi Yetersiz

ÖSYM büroları adayların diplomalarının olmaması gerekçesiyle önlisans başvurularını almıyor. Adaylar durumdan oldukça mağdur.

2014 KPSS için geri sayım başladı. Başvuru sürecinin son tarihi 24 Temmuz. Adaylar başvurularını yapacakken ÖSYM bürolarının konu ile ilgili yetersizliği adayları mağdur ediyor. Yeni bir ÖSYM problemi olarak diplomasız adayların başvuruları alınmamaya başlandı.

24 Temmuz saat 23.59’a kadar başvuru süresi verilen KPSS için birçok aday kolları sıvadı ve ÖSYM bürolarına başvurulmaya başlandı. Adaylardan elde edilen bilgilere göre adayların önlisans diploması olmadığı gerekçesiyle KPSS önlisans başvuruları alınmıyor.

Oysa bugüne kadar KPSS başvuru için diploma istememesiyle bilinen bir sistemde yer alıyordu. ÖSYM personellerinin konudaki yetersizliği ve bilgisizliği ise oldukça açık.

Kılavuz Hükmünü Okumak Yeterli

Kılavuzda yer alan maddelere göre adayların başvuracakları programdan mezun olmuş ya da 2 yıllık sınav geçerliliği süresi içinde mezun olması yeterli. Üstelik bu madde 2014 Önlisans KPSS Başvuru Kılavuzunda yer alıyor.

Kılavuzda konu ile ilgili bir diğer maddede de adayların mezun oldukları ya da olacakları üniversitenin kodunu bazı yerlere yazmaları gerektiği ile ilgili ifadeler yer alıyor.

Bu Hükümlerden Ne Anlıyoruz?

Kılavuzda yer alan maddelerde kullanılan “iki yıl içinde mezun olabilecek” ve “mezun olacak/mezun olmuş” ifadeleri adayların  başvuru sırasında diploması olmasının gerekmediğinin en açık kanıtı.

Görevliler tarafından kılavuzun okunmamış ya da iyi anlaşılmamış olması ise adayların mağdur olmasına neden oluyor.

Başvuru Kuralını Yine Söyleyelim

Son olarak adaylara haklarını tekrar bildirmekte fayda var. KPSS’ye başvurmak için mezun olmak gerekmiyor. KPSS’ye mezun durumdakiler başvurabildiği gibi, sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek kişiler de başvurabiliyor. 2 yıl içinde mezun olabilecek kişilerin diplomasının elinde olmasına doğal olarak imkan yok. Ancak bu adaylar tercihlerini diplomalarını aldıktan sonra yapabiliyorlar. ÖSYM görevlilerinin bilinçsizliği nedeniyle başvurusu alınmayan ve sınava giremeyen öğrencilerin mağdur durumda kalacağı aşikar.

ÖSYM Bürolarının Bilgisi Yetersiz Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.