ÖSYM Açık Uçlu Sınavları Ne Zaman Yapmaya Başlayacak

ÖSYM Açık Uçlu Sınavları Ne Zaman Yapmaya Başlayacak
 • 11.11.2013

ÖSYM’den Devrim Gibi Karar : Açık Uçlu Sınav Modeline Geçiş Yapılıyor !

Açık uçlu klasik sınavlar ne zaman yapılacak, ÖSYM açık uçlu sınavlar ne zaman başlıyor, son durum …

ÖSYM’den yeni bir uygulama haberi daha geldi. ÖSYM bir çok öğrencinin sınav sonrası tereddütte kaldığı ‘ cevap şıklarını doğru işaretledim mi’ sorusu tarihe karışacak. Uygulamanın yeni yılla beraber hayata geçeceği düşünülüyor.

Açık Uçlu Sınav

ÖSYM bu sistemi kaldırıp yerine açık uçlu sınavlar yapmayı planlıyor. Bu sistemle öğrencinin optik formu doldurma yükünü kaldırıp yalnızca cevap kağıdına işaretlemesine imkan tanıyacak.

Alınan bilgilere göre ÖSYM bu sistem için optik okuyucuları hazırlamaya başlamış ve sistemin yılbaşında uygulamaya konulacağı planlanıyor.

Bu uygulamayla birlikte sınavdan başarısız olan adayların kaydırma yapmış olabilme endişeleri artık olmayacak. Çünkü aday yanıtları optik forma işaretlemeyecek. Bu sayede de kaydırma gibi bir durum söz konusu olmayacak. Sistemin bir diğer faydası ise adayların optik formu işaretlemeyle geçirdiği sürenin artık onlara kalacak olmasıdır.

ÖSYM, bu sistemin geçerli olabilmesi denemek amacıyla açık uslu sınavı bir kaç gün önce gerçekleştirdi. Bu sistemde sınavı kazanmak için şans seçeneğinin sıfıra inmesi ve eğitim kalitesinin attırılması hedeflendi. Gelecek günlerde bu yapılan sınavın sonuçları ve değerlendirme aşaması sistemin geçerli olmasını etkileyecek.

Sizce ÖSYM Açık Uçlu Sınav Modelinde Başarıyı Sağlayabilir mi ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. ayşe dedi ki:

  bence bu sistem çok yanlış mesela benim yazılarım okunmaz

 2. büşra dedi ki:

  yıllardır süren bu sistemi sırf şans işi olmasın , yüksek puan alınmasın , yok herkes eşit olsun gibi saçma nedenlerle kaldırmaya çalışan zeki olduklarını sanan baştakiler neden birer bilim adamı olmamış merektayım doğrusu

 3. güler dedi ki:

  umarım yapılmaz bizede yazık yaaa..

 4. beyza nur dedi ki:

  biz bu zamana kadar test tekniğine alıştık bu neyin nesi böyle? iyice deneme tahtasına çevirdiniz bee

  1. ekrem dedi ki:

   Sonuna kadar katiliyorum kardesim her seyi bizim uzerimizde denemelerinden biktim liseye basladigimizda haber verselerdide bare ona gore calissaydik

YORUM YAZ