Osmanlıda Yahudilerin Durumu

Osmanlı Devletindeki Yahudilerin tarihi oldukça önemlidir. Tarih bilimine tam anlamıyla ilgilenmeyen kişiler iki yanlış düşünce içine girmektedir;

  • 1492 senesinde Türkiye’ye gelen Yahudiler, İspanya’dan göç etmiştir.
  • Türkler ve Yahudilerin arasındaki ilk bağ 1453 yılında İstanbul’un fethinden sonra oluşmaya başlamıştır.

Bizans Yahudilerinin tarihi incelendiğinde; Milattan Önce 4. yüzyıldan itibaren Yahudiler Anadolu’da yaşamışlardır bu nedenle de Osmanlı Devletinin beylik döneminden çöküş dönemine kadar hatta Türkiye Cumhuriyeti döneminde de varlıklarını devam ettirmişlerdir.

Osmanlı Devletinin dönemlerinin özellikleri ile Yahudilerin sosyal ve ekonomik hayatı aynı doğrultu da ilerlemiştir. Mesela; Osmanlı Devleti 15. ve 16. yüzyıllarda yükselme dönemini yaşarken bu dönemlerde Yahudiler de en parlak dönemini yaşamışlardır.

Osmanlı Devletine matbaayı ilk olarak Yahudiler getirmişlerdir ve aynı zamanda Yahudiler Osmanlı Devletinde bir çok önemli statülere gelmişlerdir. 17. yüzyulda Osmanlı Devletinin duraklama dönemine girmesi ile birlikte Yahudiler de kültürel ve ekonomik oalrak çökmeye başlamışlardır.

18. yüzyılda Osmanlı Devletinin gerileme dönemine girmesi ile Yahudiler’de “Sebatav Sevi” olayının etkisi altına girmişlerdir. Osmanlı Devletinin 19. yüzyılda dağılma dönemine girmesi ile birlikte Yahudilerin de kültürel seviyesi çökmüştür öyle ki; yabancı dil öğrenen Yahudilerin dinden çıktığı ortaya atılmıştır. Tüm bu olanlara rağmen Osmanlı Devleti içinde bulunan Yahudiler hep Türk topraklarının milli çıkarlarını gözetmişlerdir.

Osmanlıda Yahudilerin Durumu Konusunda Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.