Osmanlı’da Akıncılar Nedir Görevleri Nelerdir

Bu yazımızda Osmanlı’da akıncıların ne olduğunu ve görevlerini kısaca sizlerle paylaşacağız.

Akıncılar; Osmanlı devleti döneminde pek çok görevde rol alan ortalama 1000 kişiden oluşan birliklerdir. Akıncı birlikleri; Osmanlı Devleti döneminde diğer devletlerin topraklarına keşif düzenlemek amacı ile, koru salmak için veya taarruz düzenlemek için görevlendirilmiş birliklere denir.

Akınıcıların görev emri Padişah tarafından yazılan bir ferman ile verilirdi. Akıncılara daha çok savaş döneminde görev verilirdi. Barış dönemlerinde ise bu birliktekiler geçimlerini tarımsal faaliyetler üzerinden sağlarlardı. Akıncılardan birisinin vefatı durumunda yerine bu kişinin öldüğü zaman onun yerine oğlu veya akrabası getirilirdi. Ayrıca her vefat eden akıncının ismi tutulan defter kayıtlarına işlenmek zorunda idi. Akıncılar ilk önce gönüllü olarak ocağa kayıt olurlardı. Ardından ise ihtiyar olan akıncıların kayıtlı gönüllülerden biri getirilmekteydi. Akıncılar; Türk veya hristiyan olabilmekte idi. Hristiyan akıncıların adı tavacıydı. Sınır bölgelerde görevleri en güçlü akıncılardan biri Ertuğrul Gazi diğeri ise oğlu Osman Beydi.

Akıncıların görevleri şunlardır;

– Savaş sırasında karşıt ülkenin topraklarında gizliden gizliye keşif halinde olmak,

– Ordunun savaşta izleyeceği güzergahın güvenliğini sağlamak,

– Düşman ülkeye baskınlar yapmak ve ordunun önemli kısımlarını muhafaza altına almak,

– Çoğu zaman geçimlerini sağlamak için ganimetlerden toplarlar,

– 16. yüzyılda akıncıların sayısı 40. 000 kişiyi aşmıştır. Ancak eflak seferinde yaşanan bozgun nedeniyle pek çok akıncı şehit olmuştur. Bu nedenle ocak kapatılmıştır. Akıncı birlikleri bozulmuş, sınırlarda keşif amaçlı çalışan sipahiler görevlendirilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.