Osmanlı Hukuk Sistemi

Osmanlı hukuk sistemi özet, osmanlı hukuk sistemi nedir konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Genel olarak bakıldığında osmnlı hukuku laik bir yapıya sahip olan bir hukuk sistemidir.

Osmanlı hukuk sistemi; Şer’i hukuk ve Örfi hukuk olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Osmanlı devleti hukuku ise genel olarak şeri hukuk sistemine dayanıyordu yani dini kurallara göre devlet yönetiliyor ve adalet sağlanıyordu. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi Osmanlı hukuku şeri hukuka dayansa da ağır kanunlardan ve cezalardan oluşmuyordu.

Osmanlı hukuku;

*Şer’i Hukuk Sistemi; İslam hukukunun esaslarına göre oluşturulan hukuk sistemine şer’i hukuk sistemi adı verilmektedir. Şer’i hukuk sisteminin kaynağı; Kur’an, icma, sünnet ve icma’dır. Şer’i hukuk sisteminde din işleri ve yasama işleri Şeyhülislam tarafından yürütülüyordu.

*Örfi Hukuk Sistemi; Türklerin İslamiyeti kabul etmesinden önceki dönemlerden günümüze kadar oluşturulan ve kuran esaslarına aykırı olmayan hukuk kuralları bütününe örfi hukuk sistemi adı verilmektedir. Örfi hukuk sistemi, padişahın yönetimini, maliyeyi, cezaları ve kanunnameleri kapsamaktadır. Örfi hukuk sisteminde yasama ve yürütme işleri padişah tarafından yürütülüyordu.

Osmanlı Hukuk Sistemi Kaça Ayrılır, Osmanlı Hukuk Sistemi Hangi Esaslara Dayanır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.