Osmanlı Devletinin Yönetim Birimleri

Günümüzde ülkemiz belirli yönetim birimlerine ayrılmıştır ve hükümet tarafından bu birimler kapsamında yönetilmektedir. Ülkenin birimlere ayrılarak yönetilmesinin temel amacı; ülkenin yönetimini kolaylaştırmak ve merkezi otoriteyi yani hükümet otoritesini sağlam tutmaktır.

Günümüz Türkiye’sinin temelini Osmanlı Devleti oluşturmaktadır ve eski Türk devleti olan Osmanlı Devleti döneminde de ülke yönetim birimlerine ayrılarak yönetilmiştir ve böylece ülke yönetimi ve idari işler daha kolay bir şekilde yapılmıştır.

Osmanlı Devleti yönetim birimleri başında vilayet ya da eyalet gelmektedir. Yani Osmanlı Devleti döneminde en büyük yönetim birimi vilayetlerdir. Eyaletler bir kaç sancağın bir araya gelmesi ile meydana gelmektedir. Eyaletlerin başında “”Beylerbeyi” adı verilen yöneticiler bulunuyordu ancak son zamanlarda beylerbeyine “Vali” adı verilmeye başlanmıştır.

Eyaletten sonraki yönetim birimine sancak adı veriliyordu. Sancakların başında ise “Sancak beyi” adı verilen yöneticiler bulunuyordu.

Eyaletten sonraki yönetim birimleri ise büyükten küçüğe olarak; kaza (ilçe), nahiye (bucak) ve karye (köy) isimlerini alıyordu.

Osmanlı Devletinin Yönetim Birimleri Nelerdir Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.