Osmanlı Devletinin Savunma Cepheleri

Osmanlı devletinin savunma yaptığı cepheler, osmanlı devleti savunma cepheleri konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Çanakkale Cephesi; İtilaf devletleri; İstanbul ve boğazları almak için, Osmanlı devletini savaşın dışında bırakmak, savaşı kısa sürede bitirmek, Rusya’ya asker yardımı yapmak, Balkan devletlerini kendi taraflarına çekmek ve Almanya ile Osmanlı devleti arasındaki bağı koparmak için Çanakkale cephesini açmışlardır.

Irak Cephesi; İngilizler; petrol bölgelerini ellerinde tutmak istiyordu bu nedenle de Irak’a asker çıkarmışlardır. Fakat İngilizler Küt-ül Amara bölgesinde yenilgiye uğrayarak 18000 İngiliz askeri Osmanlı Devletine esir düştü.

Suriye-Filistin Cepheleri; Osmanlı Devleti kanal cephesinde İngilizlere yenildikten sonra Filistin ve Suriye’ye çekilmiştir. Bu bölgelerde Osmanlı Devleti tarafından güçlü bir savunma hattı oluşturuldu ve böylece de İngilizlerin ve Arapların ilerleyişleri Osmanlı Devleti tarafından durduruldu.

Suriye ve Filistin cepheleri; kanal harekatından Osmanlı devletinin büyük bir mağlubiyet ile ayrılması sonucunda açılan bir savunma cephesidir. Kanal harekatının 1916 yılında başarısız olması sonucunda İngilizler Sina’yı geçmişlerdir ve Filistin-Suriye sınırına kadar ilerlemişlerdir. Bu sebeple de Osmanlı Devleti Suriye-Filistin savunma cephelerini açmak durumunda kalmıştır.

Osmanlı Devletinin Savunma Cepheleri Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.