Osmanlı Devletinde Kurulan Posta Teşkilatının Tarihçesi

Osmanlı Devletinde kurulan posta teşkilatının tarihçesi sizler için araştırdık. Edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Osmanlı İmparatorluğu’ nda 1839 yılında ilan edilen Tanzimat Fermanı ile çağdaşlaşma aşamaları başlamıştır. Bu anlamda ilk kez modern anlamda bir posta Teşkilatı kurulması yolunda adım atılmış ve 1840 yılında ilk Posta Nizamnamesi yürürlüğe konulmuştur.

Ardından İlk Posta Nezareti kurulmuştur. Bakanlığın kurulması ile birlikte İstanbul – Edirne, İstanbul – Kartal ve İstanbul – İznik düzenli posta hatları yapılmıştır. Bu posta teşkilatları ilerlemiş ve İstanbul’ dan Tokat, Diyarbakır, Musul ve Bağdat’ a kadar genişlemiştir.

O dönemde posta hatları yurt dahilinde İzmir, Aydın, Isparta ve Kütahya’ya yurt dışında da Avusturya, Fransa, Rusya, Almanya, İtalya, İngiltere, Yunanistan, Romanya ve Mısır’a kadar uzatılmış, İzmir, Selanik, İzmit, Gemlik ve Trabzon’a ise düzenli deniz postaları kurulmuştur.

1863 yılında Posta Nazırı Agâh Efendi’ nin icadı sonucunda posta pulu çıkarılmıştır. Bu pullar giden her mektubun üzerinde kullanılmıştır. Posta teşkilatı ilerlerken ülkede bir de ilk telgraf sistemi kurulmuştur. 1840 yılında kurulan Posta Nezareti 1909 yılında Genel Müdürlüğe dönüştürülmüş ve Maliye Bakanlığına bağlanmıştır. 1911 yılında tekrar Bakanlık haline gelmiştir. Ancak 1943 yılında, T.C. Posta Telgraf ve Telefon İşletmesi Genel Müdürlüğü (PTT) olarak Ulaştırma Bakanlığı’ na bağlanmıştır. 160 senelik bir hizmet geçmişi olan Posta İdaresi, Türk halkına pek çok fayda sağlamıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.