Osmanlı Devletinde Kullanılan Paralar Hangileridir

Bu yazımızda Osmanlı Devletinde kullanılan paralar hangileridir sizler için araştırdık. İşte bu paralar…

Akçe; Akçe, gümüşten yapılmış Osmanlı Devleti para birimidir. İlk akçe Bursa’da Osman Gazi tarafından 1327 yılında bastırılmıştır. Akçe ilk basıldığı zamanlarda 900 ayar gümüşten üretiliştir. Daha sonraları gümüşün kalitesi 465 ayara düşürülmüştür. Akçenin ön yüzünde ülkenin inanç sistemini temsilen Kelime-i Şahadet ve İslamiyet’in Dört Halifesi’nin isimleri yer alırdı. Arka yüzünde ise dönemin padişahının ismi bulunurdu. Akçe ilk basıldığı dönemlerde üzerinde tarih bulunmazdı. Fakat Yıldırım Bayezid döneminde akçeler üzerine tarih basılmaya başlanmıştır.

Kuruş; Osmanlı Devleti’nde ilk defa 1687 yılında sultan II. Süleyman döneminde kullanılmış paradır. Gümüşten yapılan bu paranın ayarı kimi zaman değişmiştir. Kuruş; Osmanlı’da imparatorluğunun sonuna kadar kullanılmışbir para birimidir.

Sultani; İlk kez Fatih Sultan Mehmet döneminde bastırılmış 3,45 gram ağırlığında Osmanlı altın parasıdır.  Osmanlı İmparatorluğunda uzun süre ayarı ve ağırlığı değişmeden kullanılmıştır. II. Mahmud  döneminde bu paranın kullanımına son verilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.