Oruç Tutmanın Toplumsal Faydaları

İslam dininde kullara söylenen bir çok emir ve yasak vardır bu emirler aslında bireylere ve toplumlara fayda sağlama için din tarafında kullara emredilmiştir. Örneğin oruç ibadetinin hem bireylerin kendilerine hem de topluma faydası vardır.

Oruç tutmanın topluma faydaları:

  • Oruç ibadetinin yapıldığı ramazan ayında insanların arasında bir yardımlaşma ve dayanışma meydana gelmektedir.
  • Yardımlaşma ve dayanışma sayesinde insanlar birbirlerine yaklaşır. Çünkü toplum halinde yaşayan insanlar illa ki birbirlerine ihtiyaç duyarlar.
  • Ramazan ayında insanlar birbirleri ile yardımlaşırlar ve dayanışma duyguları daha da artar. Çünkü oruç tutan insanlar açlığı ve açlık karşısında insanların neler hissettiğini anlayabilirler ve yoksulluğun nasıl olduğunu görürler. Fakir insanların karşılaştığı zorlukları anlarlar ve empati yaparak kendilerini onların yerine koyarlar ve o insanlara yardım etme gereği duyarlar ve böylece cömertlik duyguları da gelişmeye başlar.
  • Ramazan ayında insanların bir araya toplanmasını sağlayan iftar ev sahur sofraları, teravih namazları, mukabele gibi ortamlar da insanları birbirine daha da yakınlaştırır ve kaynaştırır. Ayrıca bu ayda İslam dininin bir başka emri olan fitre bu ayda verilir. Böylece zengin yani maddi durumu iyi olan kişiler yoksullara yardım ellerini uzatırlar ve bu da en büyük dayanışma örneğidir.

Oruç Tutmanın Topluma Kazandırdıkları Konusunda Yazdığımız Yazı İle İlgili Yorumlarınızı Hemen Bizlere Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.