Oruç Ne Zaman Başlıyor 2018

Aşağıda oruç ne zaman başlıyor 2018 kısaca olarak ele alacağız.

Oruç, İslam’da farz olan bir ibadettir. Oruç, yemeden, içmeden kesilme, cinsel ilişkiden uzak durma, gözü, eli, kulağı haramdan ve harama yakın olan şeylerden koruma anlamına gelmektedir. Günün belli zamanlarında belli yasaklardan uzak durma ve helal olan şeylerden de geri çekilme anlamına gelmektedir.

Oruç tutmak, farz olan bir ibadet olarak Müslümanlar için Ramazan ayında bir ay boyunca süren bir ibadettir. Ramazan ayı boyunca imsak saatinden akşam ezanı vaktine kadar Müslümanlar yemeden, içmeden dururlar. Haram olan şeylerden uzak dururlar. Bunlar dedikodu, gıybet, iftira gibi dille gerçekleşen haramlardır. Harama bakma, harama yaklaşma da oruçluyken daha büyük günahlara neden olmaktadır.

Oruç, Allah’ın emri olarak ibadet niyetiyle yapılmaktadır. Oruç tutmak, Müslümanların hassas olduğu bir ibadettir. Diğer inanç mensupları tarafından saygı duyulması gereken bir ibadettir. Oruç hicri senenin belli bir dönemi olan Ramazan ayında tutulmaktadır.

2018 senesi için Ramazan 14 Mayıs Günü Ramazanın ilk günüdür. Bu sene Ramazan 14 Mayıs’ta başlayacaktır. Bu nedenle ilk sahur ve ilk teravih 13 Mayıs günü başlayacaktır. Ramazan bir ay boyunca sürmektedir. İmsak ile iftar saatleri arasında oruç tutulmaktadır. Nafile namazlar kılınmaktadır. Yatsı vaktinde yatsıdan sonra teravih namazı kılınmaktadır. 15 Haziran 2018 tarihinde Ramazan ayı bitecektir. Şevval ayının ilk üç günü de Ramazan bayramı olarak kutlanacaktır.

Oruç Ne Zaman Başlıyor 2018 Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.