Ortaöğretim Lisede Derse Başörtüsüyle Girilir mi ?

Liselerde derslere öğrenciler başörtüsüyle girebilecek. 2012 2013 yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte 4+4+4 yeni eğitim sistemi ve beraberinde yeni uygulamalar geldi. Peki hangi derslere başörtüsüyle girilir, başörtüsüyle derse girilir mi , lisede derslere başörtüsüyle girme

Kur’an-ı Kerim ve Peygamberin hayatı, seçmeli ders olarak ortaöğretim okullarının müfredatına girdi. Kız öğrenciler derslere başörtüsüyle katılabilecekler.

Derslere başörtüsüyle girmek

Öğrenciler isterlerse bu dersleri haftada iki saat olmak üzere alabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ortaöğretim kurumlarının haftalık ders çizelgesini yayımladı. Yeni çizelgeye göre liselerin seçmeli dersler listesine Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri eklendi. Bakanlık ayrıca Sosyal Etkinlik ile Proje Hazırlama derslerinin haftalık ders saati sayılarını da birer saat artırdı. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bu kapsamlı çalışmayı beraber yürüttü. Kurulda tüm lise türlerinde 9. sınıfa ait seçmeli derslerineKuran-ı Kerim ve Siyer dersi eklendi. Kurulun hazırladığı rapora göre, Kur’an-ı Kerim dersi haftada 2 saat, Hz. Muhammed’in Hayatı dersi 2 saat ve Temel Dini Bilgiler dersi 1 veya 2 saat verilecek. Öğrenciler, Sosyal Etkinlik ve Proje Hazırlama derslerini de haftada 1 ya da 2 saat alacak. Bu dersler için öncelikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmenlerinden ve imam hatip liselerindeki öğretmenlerden yararlanılacak. Bunlarla ihtiyacın giderilememesi halinde ise ilahiyat fakültesi mezunu ve pedagojik formasyonu olan kişilerden yararlanılacak.

Alevilik de seçmeli ders oldu

Alevilik, Hristiyanlık ve diğer farklı inançlar ve dinler seçimlik ders olarak “Temel Dini Bilgiler” dersinde okutulacak. Kur’an-ı Kerim dersinde imam hatip okullarında okuyan kız öğrenciler sadece ders sırasında olmak üzere isterlerse başörtülü okuyabilecek. Ayrıca İmam hatip okulları dışındaki okullarda da yine bu derse mahsus olmak üzere başörtülü ders yapılabilecek. Derse başörtüsüyle girmek serbest mi yasak mı sorusunun cevabını aradık.

Alıntı

26 yorum

 1. bu ne böyle ya insanlar başörtülü derslere giremiyor resmen bu cahiillik de ne ya bu ne bu haksızlık ne böle ne zararları var sana nası hesap vericeksiniz he nasıl !

 2. müdüre yada müdür yardımcısına her gittiğimde beni sürekli geçiştiriyorlar . ama sonra müslümanız diye geçiniyorlar en azından bir şeyler yapsalar.nolur nolur artık şu işe bir çözüm getirin dinimizi yaşayalım lütfen biri birşeyler yapsın Allah rızası için.

 3. ortaokul ve lisede de başörtüsü özgürlüğü olsun isteyen istediğini yapsın açık gelmek isteyen açık gelsin o onun fikridir kapalı gelmek isteyen kapalı gelsin anlamıyorum okula kapalı gelince onlara bir zararımız mı oluyo kendim kapalıyım ve bundan gurur duyuyorum n’olur artık şu işe bir açıklık getirsinler eski okulumda müdür yardımcısı kapalıydı hiç bişey olmadan geçinip gidiyo biz kapansak kıyamet kopar

  • Okulumda bir kız baş örtüsüyle geliyor. Aslında bu haberleri gördükçe tereddütte kalıyorum. Rehber hocana danış bence. Acaba baş örtüsüyle gelsem sorun olur mu de. Bende öyle yapacağım.

 4. lütfen milli eğitim şu konuya bi açıklık getirsin ne serbest deniyor ne de girilmez deniyor nolur ALLAH RIZASI İÇİN YARDIM EDİN BİZ OKULA KAPALI GİDİYORUZ AMA MÜDÜRÜMÜZ KARŞI ÇIKIYOR WE MÜSLÜMAN Bİ ÜLKEDE BÖYLE ŞEYLER YAŞAMAK GERÇEKTEN ONUR KIRICI LÜTFEN Bİ YARDIM ELİ UZATIN SANKİ BİZLERİ GÜNAHA SÜRÜKLEMEK ÇOK HOŞUNUZA GİDİYOR…

 5. ben anlamadim lisede okula kapali girebilecekmiyiz artik ?ben ozel okuldayim okul sahibim boyle seylere cok karsi lutfen biri bana yardimci olsun eger artik serbetse milli egitim bakanligina basvurucam

  • özgür ülkede yaşıyoruz çarşaflada girmek isteyen girebilir.bu arada ateist olabilir dininiz nedir bilinmez ama bu ülke için canını veren kurtuluş savaşını yapanlar bizzat kapalı ve çarşaflı annelerimizdir.hatta önderlik eden insanların anneleri ve hanımlarıda senin o aşağılamaya çalıştığın (kara diyerek )çarşaflı kişilerdi.örneğin ;bu ülkenin lideri Atatürk ‘ün hanımı ve anneside kara çarşaf giyiyordu.acaba neden giyiyorlardı sence.araştırmadan bilmeden yorum yapmak cahillerin veya hiç bir dine inanmayan fakat saygısıda bulunmayan ajan ruhlu provakatör insanların işidir. bu ülkenin nüfusunun yüksek yüzdesi müslüman ve islama inanan insanlarla dolu olmasına rağmen sizin gibi insanlara tahammül gösterip sabrediyorsa bu onurlu ve ALLAHA inanan sabırlı insanların işidir.

   • şaşılacak hiç bir şey yok aslında biz özümüze dönüyoruz.şaşılması gereken bu ülke insanının atasını, dedesini,özünü tanımadan bihaberdar olması ve onları kınamasıdır yazık..üstadın dediği gibi : medeniyet soyunmaksa hayvanlar daha medeni..akif te ne demiş: medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavardır..bizle gelmek isteyen gelir gelmek istemeyenede bay bay deriz açıkcası.

  • Millet orasını burasını gösterince zorlarına gitmiyo biz namusumuzla başımızı kapatınca zorlarına gidiyo. Allah yukarda görüyo , biliyo . Bu dünyada onlar bize zulüm eder öbür taraftada biz yüzleşiriz o yüzden hiç sıkıntı yapmıyorum .Bence herkes istedği gibi çarşafıylada başörtülüsüylede gidebilme hakkına sahip olmalı . Bunların yaptığı tek şey bize zulüm etmek bunun başka bi açıklaması olamaz . Ama ALLAH’ıma şükürler olsunki asla o kafamdaki başörtüsünü takmaktan utanmıyorum .
   Okulda veya resmi yerlerde açılmamızı isteyenleri Allaha havale ediyorum .

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.