Ortaöğretim Geçiş Sistemi 2014

Yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi Nasıl, 2014 TEOG Ortaöğretime Geçiş Sistemi

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ nın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında ortaöğretime geçiş sistemi anlatıldı. Bu sistemde,  ülke çapında müfredatın aynı anda uygulanması, öğrencinin öğretmen ve okul ilişkisini güçlendirme, tek sınavdan kaynaklanan olumsuzlukların azaltılması ve öğretmenin mesleki performansını arttırıp okul dışı eğitim kurumlarına ihtiyacı azaltmak gibi nedenler amaçlanmıştır.

Sisteme göre; 2013-2014 eğitim yılından itibaren, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Yabancı Dil, Matematik, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük gibi temel dersler merkezi değerlendirme sistemini kapsayacak. Buna göre, iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi yapılacak. Öğrenciler sınavlara kendi okullarında girecek olup, öğretmenler ise başka okullarda görevlendirilecek.

Sınava bir mazeret belirtip giremeyen adaylara da müjde.Bu  adaylara mazeret sınavı uygulanacak. Sınav çoktan seçmeli olup, eski sistemdeki gibi yanlış cevaplar doğruları götürmeyecek.

 Yeni sisteme göre yerleştirmeler ise şu şekilde olacak;

 Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının ortalamalarının %30’ u ve 8. sınıf merkezi sınav puanının % 70’ inin toplamı uygulanacak. Belirlenen bu puan öğrencinin yerleşeceği okulun belirlenmesi için kullanılacak. Tercihler elektronik ortamda gerçekleştirilerek merkezi olup, puan esasına göre değerlendirilecek. Yerleştirme sırasında öğrencilerin yerleştirme esas puanlarının eşit olması durumunda ilk olarak tercih önceliğine sonrasında ise 6,7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanı ve okulda özürsüz devamsızlık oranının azlığı dikkate alınacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.