Örf ve Adetlerimiz Nelerdir

Genellikle toplumun katı beklentilerini ifade etmek için kullanılan örnek tutum ve davranışlara örf adı verilmektedir. Örfler, ait olduğu toplumun değer sisteminin temelini meydana getirmektedir.

Örf kuralları bireyler arasındaki ilişkileri, birey ve ailesi arasındaki ilişkileri, bireyle akrabaları ile ilgili ilişkilerini düzenlerken kişilerin tutum ve davranışlarını düzenleyen ve belirli hale getiren kurallar bütünüdür.

Örf kuralları hemen hemen yasalar gibidir ve toplum içindeki bir birey eğer örflere uymayan hal ve hareketler sergiler ise toplum tarafından katı bir şekilde cezalandırılmaktadır.

Aynı örf kuralları gibi bireylerin sosyal çevresi ile ilişkilerini düzenleyen, yöneten ve denetleyen sisteme ise adet adı verilir. Toplumsal hayatın düzenlenmesinde, toplum kurallarının uygulanmasında adetlerin etkisi oldukça fazladır. Mesela; misafir karşılama/uğurlama, yemek düzenleri, kız isteme; nişanlılık, evlenme usulleri, selamlaşma, hatır sorma, bağ sağlığı dileme gibi konularda söylenecek sözler ve davranış şekilleri adetleri kapsamaktadır.

Örf ve adetler bu nedenle toplumlar için oldukça önemlidir ve her toplumun kendine özgü örf ve adetleri vardır.

Örf ve Adetlerimiz Nelerdir Örnekler Konusunda Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.