Orduyu Oluşturan Unsurlar

Türkler için ordu geçmişten günümüze kadar hep önemli bir olgu olmuştur. Çünkü ordu; devletin siyasi ve askeri gücünü gösteren bir olgudur. Bu yazımızda sizlere orduyu oluşturan birimler konusunda bilgi vereceğiz.

Türklerde ordu kavramı savaşların kendisini göstermesi ile görülmeye başlanmıştır. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi ordu; bir devletin siyasi gücünü ve savaşlarda kendisini ne kadar savunabileceğinin göstergesidir.

Hun devletinde Metehan’ın tahta geçmesi ile birlikte ordu kendisini daha da toplarmış ve güçlendirmiştir. Ordunun temel unsurları içinde ise; yaya ve müsellem isimli askerler, ok, mızrak gibi savaş silahları vardı. Ayrıca o dönemde ordunun en büyük vazgeçilmezi ise attı. Çünkü Türker doğdukları andan itibaren at ile çok yakın olmuşlardır; at üzerinde yiyip içmeyi ve savaşmayı öğrenmişlerdir kısacası at üzerinde yaşamışlardır. Bu nedenlerden dolayı ordunun temel unsurları arasında asker ve silahın ardından da at gelmektedir.

Türkler at üzerinde savaşmak konusunda diğer bir çok medeniyete örnek olmuşlardır. Çünkü at üzerinde duran Türkler muhteşem bir beceri ile aynı anda karşısındaki düşmanla savaşmıştır.

Osmanlı Ordusunu Oluşturan Unsurlar Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.