Önlisans Mezunları İçin de Askerlik Kısalacak mı

Uzun dönem askerliğin 15 aydan 12 aya düşürülmesinin ardından önlisans mezunu olan asker adayları da heyecana kapıldı. İki yıllık fakülte yani önlisans mezunu olan olanlar kendileri için de bir düzenleme yapılması ve kısa dönem askerlik grubuna dahil edilmeleri için bekleyişe girdi. Peki önlisans mezunu olanlar için askerlik kısalacak mı ?

Askerlik süresinin kısalması kararı tüm asker ve asker adaylarını sevince boğdu.  Silah altında olan askerlerimiz 1 Ocak 2014 gelmesiyle birlikte 12. ayını doldurmuşlarsa erken terhis heyecanını yaşayacaklar. Ancak üniversite mezunu olanlar ve olmayanların arasında kalan Önlisans mezunlarının askerlik süresi hakkında bir açıklama gelmedi.

Çıkarılan yeni kanunla uzun dönem 16 aydan 12 aya düşürüldü. Kısa dönem askerlik için bir değişiklik yapılmadı. Önlisans mezunları için hangi kategoride bulunacaklarına dair bir açıklama yapılmadı. Geçmiş senelerde Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Genel Kurulu’nda bu konuya açıklık getirmişti. Hala aynı durum geçerliliğini koruyor.

asker

Sizce Önlisans Mezunu Olanlar İçin Askerlik Kısalmalı mı ? Yorumlarınız Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

5 yorum

  1. sadece sizden önlisanlarıda dikkatealmanızı ve yardımcı olmanızı istiyorum sayın bakanım önlisanslarada bi güzellik yapında ailelerimiz ve bizlerde sevinelim evin tek oğluyum babamın emeklisi yok 60 yaşında ve eve ben bakıyorum allah rızası için bişeyler yapın.

  2. Öncelikle devletin eger egitim seviyesine göre askerlik düşümü yapılıyorsa ortaögretim, önlisans ve lisans okuyan grupların şu aylar çerçevesi içerisinde askerlik yapabilecekler demeleri ve uygulamayı buna göre hazırlamaları daha mantıklı ve güzel. Ortaögretim mezunu artık 12 ayda yapıp gelecekse, önlisans 9-10 ayda, lisans ise mevcut olan 6 aylık askerligin 4 aya indirilerek yapıp gelmeleri adalet noktasında güzel bir sonuç doguracak ve asker kaçagı minimum seviyelerine inecek ve her erkek dogan askerlik vazifesini korkmadan yapmış olacaktır. Devlet bir durumu millete soruyor ve düşünce birlikteliginden hareketle adımlarını ona göre atıyorsa askerlik süreleri ile ilgili milletin düşünce nabzını yoklaması gerek.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.