Ömer Hayyam Kimdir

Ünlü şairlerimizden biri olan Ömer Hayyam’ın hayatını merak edenler sorularının yanıtını yazımızda bulabilirler.

Ömer Hayyam; 1048 yılında doğmuş ve 1131 yılında vefat etmiş İran kökenli şâir, filozof, matematikçi ve astronomdur. Genellikle dörtlük şeklinde felsefî şiirler kaleme almıştır. Hayyam; Matematik ve astronomi alanlarında başarılı çalışmalar yapmıştır. Bu sayede bilim dallarında oldukça başarılı olmuştur.

Ömer Hayyam; Çadırcılık yapan babasının mesleğinden dolayı “Hayyam” lakabını almıştır. Oldukça iyi bir matematikçi olan Ömer Hayyam bu alanda bulduğu binom açılımınıda ilk kez kullanan kişidir. Hayyam, kaleme aldığı şiirlerinde çoğunlukla eğlence, aşk, meşk ve hayal dünyasını işlemiştir. Bu nedenle çoğunlukla rubailer yazmıştır.

Ömer Hayyam; matematiğe dair incelemelerinde daha çok sayılar kuramı ile cebir ile ilgilenmiştir. Cebir alanında verdiği en önemli eser; Risâle fî’l-Berâhîn alâ Mesâili’l-Cebr ve’l-Mukâbele’dir. Bu eserinde bilinmeyen denklemler ve köklü sayılara dair bilgiler paylaşmıştır. Aynı zamanda Ömer el-Hayyâm’ın astronomi alanında da önemli eserleri mevcuttur.

1 yorum

 1. yıldızların efendisi, alp arslan’dan sonra tahta çıkan melihşah’a müneccimlik yaptığı vakit sultanın avda hastalanıp ölmesinden sonra soylular arasında taht için çıkan iç çatışmadan faydalanarak onu kendine rakip belleyen medrese müdavimleri ve dinci mollaların cürretiyle kadılar huzurunda yargılanmış ve nişaburda adı yıldız evi olan rasathanesi, içinde kitapları yıldız haritaları çalışmaları ve tamamlanmak üzere olan öklid yorumuyla birlikte kundaklanmıştır. ayrıca sık sık danışmanlık ettiği ve cebir kitaplarının okutulduğu islam medreselerine yaklaşması, nişaburda bulunması ve konuşma yapması yasaklanmıştır.

  “yıldızların efendisi” yazarının değimiyle o ‘mutsuz bir filozof’tur. rubailerinde yazılanlar aşk, meşk, eğlence şeklinde tanımlanmaktan çok yakınma barındırır. döneminin simgeselliğine fazla bulaşmamakla birlikte söylemek istediğini direk söyler. rubaileri genel hatlarıyla kişiliğini yansıtır. zamanının gelip geçmekte olduğunu bilir ve acısını şarapla dindirir.

  Yıllar, günler gibi geçmeye başladığında
  Kaldır sen de kadehini, şairin satırlarına

  “Baharın parıldayan büyüsü çayırlara vurduğunda
  Oturmuşum hurime bir aşk şarkısı söylüyorum
  Bir yanımda şarap, “Köpeksin sen!” de bana
  Şayet bir parça gelirse aklıma cennet”

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.