Omega 3 Yararları Hafızayı Güçlendirir mi

Omega 3 Hafızayı Güçlendirir mi, Omega 3 Yararları Nelerdir

Omega 3 öğrenmeyi kolaylaştırıyor

Oxford Üniversitesinde yapılan ve BBC kanalında yayınlanan araştırmalara göre insanların yeni bir şey öğrenmesi beynin işlevlerini tekrar programlamak anlamına geliyor. Beyin, tümü birbiri ile bağlantı halinde olan milyarlarca sinir ve beyin hücresinden meydana gelir. Öğrenme işlemi ise bu sinir hücreleri arasındaki elektik akımı ile yeni işleyişler yapmak ve bunu sürekli hale getirmek ile olur. Ancak beynimizde bulunan tüm bu bağların arasındaki birleştirme noktasında ufak bir boşluk vardır. Öğrenilen her yeni bilgide oluşan elektriksel akım bu boşluğu geçip ilerlemelidir. İnsanların yeni bilgileri daha kolay öğrenmesinin yolu bu sinir hücreleri arasındaki boşluğun geçilmesi ile mümkündür.

Hafıza Güçlendirme Beyin

Oxford’un Durham İlk okulunda derslerinde düşük başarı gösteren bazı öğrencilerde yaptığı araştırmalar sonucunda dikkat çekici bilgiler kazanıldı. Omega 3’ün düzenli alımı ile çocukların dikkat ve öğrenmeleri artıyor, zorlu derslerin kolayca üstesinden geliyorlar. Bu araştırmalar ile yağ asidi olan omega 3’ün sinir hücrelerinin arasındaki iletimin sürekliliğinde rol oynadığı ispatlanmış oldu.

Türkiye’de çok sık olmamasına rağmen bazı batılı ülkelerde EPA ve DHA miktarları yüksek olan omega 3 içeren besinler araştırılıp tüketilmektedir. Türkiye’de ise balık yağı içeren ilaçlar tüketilirken kullanılan bu yağın içindeki omega 3 miktarları ve kalitesi çok dikkate alınmıyor. Ancak omega 3 içeriği yüksek ve düşük olan ürünler arasında çok büyük farklar bulunuyor.

Omega 3 içeren ilaçlar arasında niteliği iyi olan ve yüksek kalitede üretim yapan bir firma da Orzaks İlaçtır. Bu firmanın ürün yöneticisi Müge Bakla çocuklarımızın büyümesinde ve gelişmesinde çok önemli olan omega 3 içeren ilaçlarda bulunması şart olan özelliklerden bahsetti. Müge Bakla, ebeveynlerin bütün balık yağlarının aynı özellikte olduğunu düşündüklerini ancak bunun yanlış olduğunu söyledi. Yapılması gereken en doğru davranış alınan ürünün arka tarafında bulunan balık yağı oranını kontrol edip öyle tüketilmesi olduğunu söyleyen Bakla, Ocean balık yağı ve benzeri yüksek oranlara sahip olan, kaliteli ve doğal, bir çok kuruluş tarafından onaylanmış ürünlerin alınması gerektiğini söyledi. Bu konu çocuklarımızın gelişmesi ve toplumda sağlıklı bireyler yetiştirilmesi için çok önemlidir.

Omega 3 Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.