Okuma Yazma Bilmeyen Lise Mezunları

Başlığım size göre belki biraz abartılı olmuştur, daha doğrusu ne demek istediğimi başlıktan ilk etapta anlayayamamış olursunuz. “Lise mezunu bir kişinin okuma yazma bilmemesi de ne oluyormuş” dediğiniz duyar gibiyim. Efendim, ben son 7-8 yıldır ülkemizde uygulanan eğitim sistemini eleştiriyorum.

Bahsini ettiğim zaman diliminden beri uygulanan eğitim sistemi, okumak istemeyen çocukları da zorla okutan bir sistem. Çok değil 2003 yılı ve öncesini hatırlayalım: Örgün eğitimin her kademesinde devamsızlık ya da not problemi olduğu vakit öğrencinin gözünün yaşına bakılmaz sınıfta kalır ve 1 yıl daha tekrar aynı sınıf okumak zorunda kalırdı. Öğrenci bu şekilde, okula devam etmek ve derslerden iyi notlar almak zorunda olduğunu bilirdi, okul okumak işini ciddiye alırdı. Okulun ve öğretmenlerin de bu vesileyle itibarı vardı. Ancak her ne olduysa 2004 yılından sonra yapılan düzenlemelerle birçok şey değişti. Eski haliyle ilköğretim şimdiki haliyle ilkokul ve ortaokullarda devamsızlıktan ve ders notlarının düşüklüğünden kalma olayı tarihe karıştı.

Mevcut sistemde öğrenci her ne durumda olursa olsun bir şekilde sınıfı geçiyor. Öğrenci dilerse bütün derslerden en düşük not olan 1 alsın, isterse 3 ay devamsızlık yapsın sınıfta kalma durumu olmuyor. Durumun farkında olan sorunlu öğrenciler bu durumu kullanarak, bir okulda yapılabilecek en olumsuz davranışları da sergilemeye başlıyorlar. Çünkü o öğrenciler artık biliyor ki, kendisini kimse okuldan kovamaz, sınıfı mecbur geçirtirler ; hatta kendisi gelmek istemezse devlet ayağına gider onu zorla okula getirir. Önceleri öğrenci okulun peşinden koşardı, şimdi ise okul öğrencinin peşinden koşuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey birimlerinin yönetmelikleri ve emirleri var, hiçbir öğrenci dışlanmayacak, ne türlü davranış sergilerse sergilesin onu kazanacaksınız, sınıfını geçirteceksiniz diyor. Şimdi bu sistem ortaöğretime de getirildi. Yani anlayacağınız lisede de bir öğrenci ne devamsızlıktan ne de kötü notlardan dolayı sınıfta kalmayacak. 12 yıllık zorunlu eğitimi getirdik ve çocukları zorla okutuyoruz.

Bu eğitim sisteminde hiç abartısız, ilkokul 1. sınıfa ne seviyede olursa olsun kimi kaydederseniz kaydedin, liseden garanti mezun olur. Bu kişinin okuma yazma bilmeyerek liseden mezun olma ihtimali bile vardır. Bunu ben iddia etmiyorum,sistemin sonuçları kesin olarak söylüyor.

eokul-meb.com Editörü – Hakan NAMDAR

3 yorum

  1. yukarıda ki yazınıza göre lise 1 de de çocukların kalmaması gerekiyor benin çocuğumun 2. senesi bu sene de zayıf tasdikname verecekler ve okuyamıyacak ne yapmam gerekir.
    teşekkürler

    • hayır tabiki ben liseye gidiyorum benim devamsızlıktan kalan biçok arkadaşım var.tabi sadece devamsızlık değil notlardada aynı şekilde ortalama puan hesabı tutmayınca kalıyosun.bahsettiğinin gibi geçmek o kadar kolay değil. liseye gittiği halde okuma yazma bilmeyen çok nadir kişiler var onlarda kitap okuma alışkanlıklarından kaynaklanıyo.eve dediğininz gibi ortaokulu rahatlıkla geçebiliyoruz kalam yok ama lisede hiç öyle değil.bahsettiğininz eğitim sistemini biz yaşıyoruz.dolayısıyla da zorluğunuda biz çekiyoruz.keşke herşey bahsettiğinin kadar kolay olsa..!

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.