Okulun Adı Değişince Sınava Giremediler

Okulun adı değişince sınava giremediler hakkında bilgi kısaca

Samsun’da öğrencilerin başına çok ilginç bir olay geldi. Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi’nin bulunduğu alana büyük bir cami yapılması için girişimde bulunuldu. Okuldan mezun olan öğrenciler de sistemde okulun adının gözükmemesi nedeniyle KPSS’ye başvuruda bulunamadı. Öğrenciler, okulda çalışanlar ve veliler 32 gündür eylem yapıyor. Okul sistemde gözükmediğinden dolayı öğrenciler sistem tarafından tanınamıyor ve öğrenciler mağdur durumda.

Söz konusu okul Tarım Anadolu Meslek ve Tarım Meslek Lisesi Samsun’un Atakum ilçesinde bulunuyor. Okulun yer aldığı arsaya cami yaptırılmak istendi. Öğrenci ve veliler de bu duruma karşı çıkıyor. okulun bu durumdan zarar göreceği, eşyaların boşaltılacağı gibi söylentiler velileri çileden çıkardı ve okula sahip çıktılar. Bu kapsamda yapılan eylemlerde 32. güne gelindi. Öğrenci ve öğrenci velileri belirli saatlerde sözleşerek eylemlerine devam ediyorlar ve eşyaların okuldan çıkarılmasına izin vermiyorlar. Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Gürpınar da eyleme katılan kişiler arasında. Grubun sözcüsü konumundaki Gürpınar okulun önündeki direnişlerinin 32. gününde olduklarını, kendi çocuğunun da mezun olup KPSS’ye başvuramayanlar arasında olduğunu dile getirdi. Okul öğrencileri KPSS’nin sisteminde gözükmediği için sınava başvuruda bulunamadı. Bunun nedeni ise okulun yerinin ve adının yeni değişmiş olması. Okul yeni açılan bir okulmuş gibi öğrencisiz gözüküyor, sistemde ilk defa öğrenci alacakmış gibi gözüküyor. Bu da mezun olan öğrencilerin yok sayılmasına neden oluyor.

Gürpınar okulun taşınmasında bazı usulsüzlükler yapıldığını söyledi. 1 gün içinde 2-3 farklı adayın arasında ihalenin yapılması, taşınma işlemlerinin bu çabuklukla başlaması gibi nedenlerden dolayı bazı usulsüzlüklerin yapıldığının göstergesi olarak kabul ediliyor. Üstelik sözleşmelerde de komisyon üyelerinin imzaları yok. İhaleye göre taşınma işlemlerinin başlaması için belirtilen tarih 11 Ağustos. Bu tarihten önce taşıma işlemlerinin başlaması ise legal bir durum olarak değerlendirilmiyor. Resmi belgeler olmadan okuldaki demirbaş sayılan eşyaların kişiler tarafında keyfi olarak çıkarılması kanuna, yönetmeliğe uygun bir durum değil.

Okulla ilgili yapılan uygunsuzlukların yanında mezun öğrencilerin KPSS’ye başvuramaması da bir problem teşkil ediyor. Öğrenciler ve velileri bu açıklanamayan durum için gerçek bir açıklama bekliyor. Öğrencilerin kaybettikleri yılların nasıl telafi edileceği ise en büyük sorun.

Okulun Adı Değişince Sınava Giremediler Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.