Okulları Hedef Alan Terör Bitmeli

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ”Terörün, okulları hedef alması çok açık bir şekilde hiçbir beşeri değere sahip olmadığını, ahlaki herhangi bir unsur taşımadığını da bize gösteriyor” dedi.

Bakan Dinçer, ”Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında, Özdemir Gürocak İlkokulu’nu ziyaret ederek, ”Zenginleştirilmiş Kütüphane”nin açılışını yaptı.

Kütüphaneyle ilgili bilgi alan Dinçer, öğretmenlerle bir süre sohbet etti. Dinçer, kütüphanenin yapılmasına katkıda bulunan hayırsever Hasan Öztürk’e de teşekkür belgesi verdi.

Çocuklarla yakından ilgilenen Dinçer, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Askeri liselerdeki müfredat değişikliğine ilişkin Dinçer, askeri okulların yöneticileri ve öğretmenleriyle Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın çalışma yürüttüğünü, uygun görülen dersler hesap edilerek hazırlanacak programın tamamlanmasının ardından kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

-”Bu tip taleplere cevap verme şansımız hiçbir zaman yok”-
Bir milletvekilinin tanıdığının ateşe olarak atanması talebine ilişkin iddiaların hatırlatılması üzerine Dinçer, uluslararası alanda görev yapacak eğitim müşavirleri ve ataşelerin zaten belirli bir kadro ilanına yapılan müracaat sonrası ciddi ve uzun bir sürecin ardından atandığına dikkati çekti.

Dinçer, ”Eskiden nasıl yapılıyorsa şimdi şartlarını biraz daha ağırlaştırarak uygulamaya koymuştuk. Dolayısıyla bu tip taleplere cevap verme şansımız hiçbir zaman yoktu” dedi.

Şırnak ve Diyarbakır’da okullara yönelik terör saldırılarını da değerlendiren Dinçer, saldırıları şiddetle kınadığını ve yapanları lanetlediğini dile getirdi.

Savaşlarda bile hastanelere, okullara ve camilere saldırılmayacağını belirten Dinçer, buraların beşeri değerlerin tesis edildiği yerler olduğunu, okullarda çocukların, masum insanların eğitildiğini söyledi.

Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü: ”(Terör örgütü) Çaresizce, umutsuzca eğitimi engelleyecek bir çaba içerisine girmiş görünüyor. Doğrusu bunu hiçbir çıkar yol olduğu kanaatini taşımıyorum ve bu sebeple de bunu yapanlara bir an önce bu tip eylemlerden vazgeçmelerini tavsiye ediyorum. Hatırlarsanız Şemdinli’de ikinci kez okul bombalandıktan veya yakıldıktan sonra velilerimiz tepki gösterdiler. Tepki gösteren velilerimize teşekkür ediyorum. Hakikaten okullarına sahip çıkmışlardı. Dün yine Diyarbakır’da yapılan saldırıda öğretmenlerimiz karşı koydular ve okulun kundaklanmasına izin vermediler. Bu vesileyle ben hem okullarımıza geçmiş olsun diyorum, okul yöneticilerimize ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Münhasıran Gülay öğretmeni, Yusuf öğretmeni, Sait hocayı ve Okul Müdürü Hanefi’ye, hepsine hem geçmiş olsun diyor hem de ayrıca tebrik ediyorum. Onlar okullarına sahip çıktılar. Gördük ki eğer veliler öğrenciler, öğretmenler okullarına sahip çıkarlarsa hiçbir terör bize etki yapamaz. Bu vesileyle tekrar öğretmenlerimize teşekkür ediyor ve geçmiş olusun diyorum.”

Terörün okulları hedef alması

Okul projesi kapsamında, bütün okullarda emniyet güçlerinin bulunduğunu, gerekli durumlarda da ek tedbirlerin alındığını dile getiren Dinçer, ”Okulları çok fazla güvenlik tedbirleriyle boğmak da çok doğru olmaz kanaatindeyim. Bu sebeple ihtiyaç duyuldukça gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.