Okullardaki Disiplinsizlik Sorunu Gittikçe Artıyor

İlkokul, ortaokul ve liselerde bugün çok ciddi disiplin problemleri baş göstermiş durumda. Okulların ve eğitim sisteminin tartışıldığı şu günlerde bu konuyla ilgili naçizane fikirlerimi ortaya dökmek ve siz değerli ziyaretçilerimizin yorumlarıyla bir sonuca varmak istedim.

Bir meselenin büyüklüğünü ve ciddiyetini anlamak için  , işin bizzat içinde olmak gerekir. Olaylara dışarıdan yorum yapmak kolaylığını göstermek değil , bu yazının amacı. Ortada bir sorun var ve bu sorunun nizami çerçevede tartışılması gerekiyor : Öğrencilerde disiplin,saygı ve öğrenme adına peki bir şey kalmadı mı ne ?

disiplinsizlikBelki öğrencilerin hepsi olaya vakıf değillerdir ancak; ben söyleyeyim : Mevcut yönetmelikler dahilinde eğitim öğretimin hangi kademesinde olursa olsun Milli Eğitim Bakanlığı’na ilkokul, ortaokul ve ortaöğretimlerde devamsızlıktan ya da devamsızlıktan sınıfta kalma yok. Çocuğun zihinsel yetileri ne derecede olursa olsun, ilkokula kayıt olan her öğrenci kesinlikle liseden mezun olabiliyor. Mevcut eğitim sistemimiz , okuma yazma dahi bilmeyen bir öğrenciyi ortaokuldan mezun edip otomatik olarak liseye kaydını yapıyor. Geçtiğimiz aylarda sessiz sedasız değiştirilen ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre de, okuma yazma bilmese de bu tip öğrenciler liseden mezun olabiliyorlar. Kağıt üzerinde baktığımız zaman , eğitim seviyemiz ülke olarak çok yüksek çünkü okumak istemeyen ya da yetersiz olan çocukları zorla okutuyoruz. Ortaya tam da istenilen tablo çıkıyor: Türkiye’nin %90’ı en az lise mezunu. Ne kadar da gurur verici bir tablo değil mi ?

Birileri seçim meydanlarında bizden önce okullaşma oranı şu kadardı, bizden sonra şu kadar oldu diye nâralar atarken; mezun olan gençliğin ne kadar niteliksiz olduğunu hesaba katıyorlar mıdır acaba ? Onlar için sadece oranlar yeterli mi , okullaşma oranına mı yoksa eğitim-öğretimin kalitesine göre mi gelişeceğiz bizler.

Öyle ya da böyle bir şekilde okuldan mezun olacağını ve kendisine diploma verileceğini bilen , sorun  çıkarmaya meyilli öğrenciler eğitim sisteminin kurallarını kötüye kullanıyorlar. Dersin huzurunu kaçırma ve işlenişine engel olma, arkadaşlarına ve okul araç-gereçlerine zarar verme, öğretmenlerine saygısızlık ve şiddet girişimi … Daha saymak isterdik ama, okullarda maalesef bugün ciddi disiplin problemleri var. Bütün yetkiler adeta öğrencilerin eline verilmiş durumda. Olayın vehametini kavrayamayan veliler de çoğu zaman , sistemi savunanların ve öğrencilerin yanında yer alıyorlar. Eğitimciler de haliyle, bu noktada “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” , “Dersime girer çıkarım.” anlayışıyla hareket ediyorlar.

Durumun düzeltilmesi için , mutlaka yönetmelikler bazında kayda değer düzenlemeler yapılması şarttır.

6 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.