Okullarda Verilen Performans ve Proje Ödevleri Amacının Dışında

Sizlere performans ve proje ödevlerinin ne kadar gereksiz bir etkinlik ödevi haline geldiğini anlatmak üzere başlıyorum satırlarıma. Bu satırları okuyan velilerimizin de eminiz birçoğu bu ödev türlerine aşina durumdalar. Bu sebeple onları bilhassa ilgilendirdiğini düşünüyorum.

Özellikle ortaokullarda öğrencilere 1. ve 2. dönemde performans ve proje ödevleri verilir. Her dersin öğretmeni öğrencileri bir konu hakkında araştırma yapması ve bunu belirli süre içerisinde getirmesi için yönlendirir. Proje ödevi, performans ödevine göre biraz daha kapsamlı olarak yapılır. Anlatacaklarım, bu ödev türlerinin tanımlarıyla ilgili değil. Asıl değinmek istediğim nokta, amaçsız ve sadece not almaya-vermeye yönelik bir iş haline geldiği. Performans ödevinin amacı çocuğu ilgili derse daha çok katkı yapmasını ve dersin havasından kopmamasını sağlamaktır. Proje ödevi ise, çocuğun yaratıcı, araştırıcı ve zihinsel yeteneğini ortaya koyarak bir ürünü ortaya koymak ve bunu sınıf ortamında diğer arkadaşlarına sunmak için yapılır. Bunlar maalesef sadece kağıt üzerinde olan ancak uygulanmayan hedefler. Peki bu ödevler amaçlarının dışına nasıl çıkıyor, gelin bu konuyu örnekleyerek açıklayalım:

İlgili ödevleri amacına uygun kullanan, gerçekten yararlı olmasını sağlayan kimi okulları bu anlatacağım ve sitem ettiğim durumdan tenzih ediyorum. Bugün birçok öğrenci ödevini kendisi yapmıyor.  Çocuk görev aldığı konu hakkında ne yazık ki en ufak bir araştırma yapma gereği dahi duymadan, bu işi ücretli yapan kişiler aracılığıyla yaptırıyor (internet cafe, ödev siteleri vb.). Kimileri ise, aile bireylerinin birine yaptırıyor. Anne, baba, abi her kimse, bu kişi de hiç itiraz etmeden, çocuğuna iyilik yaptığını sanıyor olacak ki ödevlerini yapıyor. Bu şekilde yapılan-yaptırılan ödevden öğrenci hiçbir şekilde yararlanamayacaktır. Yararlanmayı bırakın, çoğu öğrenci birileri aracılığıyla yaptırdığı bu ödevlerin içine dahi bakmadan öğretmenine teslim ediyor. Eğer öğretmen çocuğa sınıf içerisinde ödevi ile ilgili sunum yaptırmadan ödevi alıp not vermişse, öğrencinin ekmeğine iyice yağ sürülmüş oluyor. Çünkü çocuk bunu alışkanlık haline getiriyor ve ödevlerini sürekli bu şekilde yaptırmaya devam ediyor.

Aile bireylerini bilhassa anne babaları bu konuda uyarıyorum: Sizler çocuğunuzun  ödevini yaparak ona iyilik etmiş olmuyorsunuz. Hazırcı anlayışa sahip, üretemeyen ve girişimci ruhtan uzak bir birey yetiştirmiş oluyorsunuz. Bırakın çocuk kendisi araştırsın , yanlış ya da doğru, eksik ya da tam ama kendisi ödevini yapsın. Çocuğunuz kötü bir ödev yapacağı sonunda da dersten kötü not alacağı endişesini taşımayın. Unutmayın ki okulda verilen notlar çocuğunuzun derslerdeki başarısına verilen bir ödüldür sadece.  Bundan öte bir anlamı yoktur notların.

Veliler, çocuklarının ödevlerini araştırma noktasında kendilerine sadece “yol gösterme” konusunda yardımcı olmalıdırlar. Çocuk, böyle bir talepte bulunduğu takdir de kendisini ilgili kaynaklara yönlendirebilirsiniz. Bu kaynaklar hakkında öğretmenler zaten ödev verirken, öğrencilere bilgi verirler. Dolayısıyla bu hususta çocuklarınıza yardımcı olmanızda sakınca yoktur. Ancak, çocuğunuzun ödevini bütün halde kendiniz yapma yanlışına düşmeyiniz.

Uğur AYAN (Eokul-meb.com editörü)

5 yorum

  1. gayet güzel ve yararlı bir yazı olmuş, bence yapılabilecek en güzel şey her derste belli bir soruya puan koyup dönem sonunda o puanların toplanıp performans notu olarak verilmesidir. bunu bize 8. sınıfta matematik hocamız yapardı. çok yararını gördük

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.