Okullarda Sözlü Notu Kaldırıldı

2018 2019 Eğitim öğretim yılı başlayalı 1 ay oldu ancak yenilikler üst üste geldi. Okullarda sözlü notu kaldırıldı. Öğretmenlere öğrencilere artık sözlü notu yerine performansa dayalı not verebilecek.

Sözlü notu kalktı mı, kalkacak mı derken açıklama MEB’den geldi. Milli Eğitim Bakanlığı  okullardaki sözlü uygulamasını kaldırdı. Bu uygulama yerine öğrenci performans sınavına tabii tutulacak.

Milli Eğitim Bakanlığını sözlü notunu kaldırması akıllarda onun yerine nasıl bir uygulama yapılacağı sorularını bıraktı. Bakanlık ise bu yönde bir genelge hazırladı. Genelgede “sözlü” notu yerine “performans çalışması” uygulamasına gidileceğini belirtildi.

sözlü notu

YENİ SİSTEM NASIL İLERLEYECEK

MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük’ün oluşturduğu genelgede, “E-okul” sisteminde notlarla alakalı kısmın yeniden düzenlendiği belirtildi. Genelgede, “Yönetmelik hükümleri doğrultusunda revize edilerek yazılı  sınav notu için 6 alan,  performans çalışmaları için 3 alan, uygulama notları için 3 alan, proje için 1 alan olacak şekilde düzenlenmiş, sözlü ve ödev alanları kaldırılmıştır” şeklinde bir açıklama yer alıyor. Eğitim-Sen eski Genel Başkanı, Aladdin Dinçer, sözlü notlarının kalmasının çok önemli bir uygulama olduğunu belirterek şunları ekledi:

“Öğrenciler, kendi ürettiklerinden ziyade daha çok etrafındakilerin yardımlarıyla ödev ve performans çalışması yaparlardı. Bu sistemde bu değişmeli, öğrenciler kendi gayretleri ile bir şeyler üretebilmeli. Okul içi ve dışı eğitsel etkinlikler yapılmalıdır. Derste soru çözümü şeklinde sözlü yapmak, son zamanlarda öğrenciler tarafından önemsenmemeye başlanmıştı. Bunun kaldırılması çok yararlı bir uygulama olduğu kanısındayım. Çocuğun kendisini anlatabilmesi, soru sorma alışkanlığının kazanabilmesi, sorguyu ve eleştireyi çekinmeden yapabileceği bir yöntem uygulanmalıdır. Performans uygulanması bunlarla yerini bulacaktır. Özgünlüğün öne çıkması gerekli fikir hırsızlığının değil.” dedi.

Okullarda Sözlü Notları Kalktı Sizce Sözlü Notunun Kalkması Doğru bir Uygulama mı ? Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

34 yorum

  1. sözlü kaldırıldı kaldirilmasina da ama halla bzm lisede yapıyor ve üstelik geciş notu 50 olmasi hoşuma gitmedi ve ayni zamanda eski geciş notu daha iyidi umarim duzelir …

  2. Sözlû kalktı bizim okulda arapça hocası hala sözlü yapıyo sõzlu kalkti dedikmide bu sozlu degil performans ölçumu diyo :$
    Yazil bize 30 verdi 3-4 kisiye Haksızlik abi

  3. ama şuan öyle değil geçen sene yedinci sınıftaydım ve sözlü vardı birçok arkadaşım hoca kıyamadığı için 30 aldı.şimdi sekize geçtim hâla sözlü var.

  4. yeni milli eğitim bakanını anlamıoyrum. Adam devamsızlığı 20 den 10 a düşürür.Sözlü yerine her ders için performans ödevi hazırlatılmasını ister.(Mantıklı olarak düşünürsek 10 dersi olan bir öğrenci her için nasıl yapsın.Sınavda var.)İnsaf ya.Geçme notunu 45 den 50 ye çıkarır.Amacı bizim başarısız olmamızı istemekti ve becerdi zaten. Burdan teşekkürlerimi iletiyorum kendisine.HÜRMETLER :)

  5. Sözlü sınav diye bir şey zaten yoktu. 4 yıl anadolu lisesinde okudum bir tane hocamız bile sınıf ortasında sözlüye kaldırıp bilemeyince otur 0 demedi. Ana haber bültenleri veya sosyal medya çağın bayağı bir gerisinde kalmış bu konuda. İkincisi de ülkede 500.000 öğretmen varsa toplasanız 50 tanesi ders içindeki duruma göre not veriyor, geride kalanı ortalaması 68’se 75, 60’sa 70 veriyor yani tamamen ortalamaya bağlı bir sözlü notu uyguluyorlar. Ders içindeki durumu gerçekten çok kötü olan, kimseyle iyi geçinemeyen kötü sözleri, kavgaları eksik olmayan öğrencilere de ortalamasını düşürecek sözlü veremiyorlar dolayısıyla. Yani haklının da haksızın da hakkı verilmiyor. Sözlü, performans vb. not konusunda ne düzenleme yaparlarsa yapsınlar adaletli bir eğitim sistemi oluşturamayacaklar. Özel okullara gidip 1 saat çalışan öğrencinin notu anadolu lisesinde 1 haftasını derse veren öğrencinin notundan her zaman yüksek olacak. Ne yazık.

  6. ben çalışan matematik öğretmeniyim.ülkede proje ve perfomans görevini anlayan ve uygulayan öğretmenlerin sayısı toplam sayı içerisinde %10 u geçmez.önce bu uygulamaya önem verilsin.bu sistemden bilim adamı çıkmaz.projeyi kaldır performans kalsın.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.