Okullarda Cinsel Eğitim Müfredata Konulmalı

UNESCO’dan geçtiğimiz günlerde üyelerine çok önemli bir tavsiye geldi. UNESCO, yayınladığı yazıda ülkeleri cinsel eğitim konusunda ikaz etti. Yayınlanan yazıda, okul müfredatlarında cinsel eğitim konusunun yer alması tavsiye edildi.Çünkü bu konunun gelecek yaşlarda yaşanabilecek hastalıklar, istenmeyen gebelik ve cinsel zorbalığın engellenmesine yardımcı olacağı savunuluyor. Cinsel eğitimin çocukların yaş ve gelişimleri ile doğru orantılı şekilde verilmesi gerektiğini de ele aldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), ‘Uluslararası Cinsel Eğitimi Rehberi’ni dün uluslararası basına duyurdu. Bahsi geçen rehberde detaylı bir cinsel eğitimin okul müfredatlarına sokulması gerektiği üzerinde duruldu. Raporda üzerinde durulan konular ise şunlar; kapsamlı bir cinsel eğitim, gençlerin sağlıklı bir erişkin olması, HIV ve AIDS gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunma, istenmeyen gebelikler, cinsel zorbalık.

Cinsel eğitim, 5-18 yaş arası öğrenciler için ders haline gelmeli. Bu eğitim çocukların yaş ve gelişimiyle orantılı olarak, belli bir seviye taşıyarak, bilimsel bakımdan detaylı şekilde insan hakları göz önünde bulundurularak ele alınmalı. Raporda yapılan araştırmalardan alınan bilgiye göre, bu konuda eğitilen gençlerin cinselliği sağlıklı bir şekilde yaşadığı ve daha geç başladıkları da belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.