Okullara ne zaman Tablet Dağıtılacak 2017

Okullara ne zaman Tablet Dağıtılacak 2017
 • 02.04.2017

Öğrenciler heyecanla bekliyor peki Okullara ne zaman Tablet Dağıtılacak 2017 hakkında bilgi kısaca.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerden alınan bilgiye göre, Eğitimde FATİH Projesi için 2016 yılı bütçesinde öngörülen 700 bin tablet alımı ihalesi, Bakanlığın Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce bitirilmiş ve sözleşme imzalanmıştı. Kısa sürede üretimi tamamlanan ve muayene kabulü yapılan tablet bilgisayarların illere sevkiyatına başlandı.

Bu kapsamda, yeni nesil tablet bilgisayarların dağıtımı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın katılımıyla, 22 Mayıs’ta saat 10.00’da ATO Congresium’da düzenlenecek törenle başlayacak. Törene, Ankara’daki okullardan 3 bin öğrenci ve öğretmen katılacak. Aynı saatlerde 81 ilde de on binlerce öğrenci ve öğretmenin katılacağı dağıtım törenleri yapılacak. Törenlerin, bir bölümünde illerden canlı bağlantı kurulacak.

Bilgisayar setleri, fiber altyapısı tamamlanmış ve etkileşimli tahtaları takılmış binlerce lisede eğitim gören 700 bin 9’uncu sınıf öğrencisine ve okullarındaki öğretmenlere ücretsiz olarak verilecek.

Tabletlerin teknik özellikleri

Dağıtılacak, tabletler yüzde 100 yerli tasarımla üretildi. 8 çekirdekli işlemciye ve 2 gigabyte RAM’e sahip tablet bilgisayarlarda, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor. 1920X1200 çözünürlük kalitesi, 32 gigabyte dahili bellek ve 10,1 inç ekran boyutuyla kullanıma sunulan bilgisayarların, aktif EMR kalem özelliği bulunuyor. Son nesil kırılmaya dayanıklı Gorilla Glass camla üretilen tabletler, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkanı da sağlayacak.

Tabletler, 70 santimetreden düşmeye dayanıklı, 9 milimetreden daha ince, 600 gramdan daha hafif şekilde üretildi. Bütün dünyada 2 yıl garantili olarak üretilmesine rağmen MEB’in aldığı setler, pil dahil 4 yıllık garantiyle öğrencilerin kullanımına sunulacak. Öğrencilere bu bilgisayarla birlikte ayrıca dayanıklı silikon kılıf da verilecek.

Tablet bilgisayarlar, öğrenci ve öğretmenlere, birçok faydalı uygulama, yazılım ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) yüklü halde teslim edilecek. Ayrıca öğretmenlerin e-tahtalarla etkileşim içinde ders işlemesine ve öğrencilerle sınav, ödev, proje gibi veriler paylaşmasına imkan veren etkileşimli sınıf yönetim yazılımı da bu yıl verilecek tabletlere yüklendi.

Bütün tabletlerin kablosuz erişime açık halde dağıtılacak. Öğrenciler, tabletlerinden MEB’in kendileri için sağladığı güvenli internet içeriği prosedürüyle diledikleri zaman diledikleri yerden internete bağlanabilecek.

200 bine yakın etkileşimli tahta kurulumu yapıldı

FATİH Projesi; k12 seviyesinde, dünyanın en büyük eğitim içeriği portalı olan EBA, etkileşimli tahta, fiber optik internet alt yapısı, internet erişimi ve tablet bilgisayar bileşenlerinden oluşuyor. Proje kapsamında, bugüne kadar 200 bine yakın etkileşimli dijital tahtanın kurulumu gerçekleştirildi. 310 bin dersliğin fiber optik internet alt yapısı ihaleleri tamamlandı ve 30 bin okula çok fonksiyonlu network yazıcı dağıtıldı. Bütün okullarını ADSL, Uydunet gibi yöntemlerle internete bağlayan MEB, FATİH Projesi kapsamında fiber kablolama altyapısı kurulan okulları, geniş bant yüksek hızlı fiber internet (VPN) erişimine açıyor.

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın talimatıyla; Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 2016 yılından itibaren artan yerlilik şartıyla üretilecek tablet bilgisayarları, 9. sınıf öğrencileri başta olmak üzere bütün öğretmen ve öğrencilere ulaştıracak.

Okullara Ne Zaman Tablet Verilecek 2016 2017 Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Enes ozcaaam dedi ki:

  Tabletler geldi markasi vestel veya cesper olarak degisior okuluna gore

 2. Tablet dedi ki:

  Meb tablet dagatacakta biz gun gorecez

 3. zamanı gelince görüşürüz dedi ki:

  hata fatih projesi çökmüş diyorlar veletler ümitlenmesinler

 4. zamanı gelince görüşürüz dedi ki:

  ortaokul veletleri ümitlenmesinler 1.5 ve 2.5 kişiye bu sene verilmesi planlanıyor öncelik 9 ’10ve 11

 5. M.E.B kandirma dedi ki:

  Arkadaslar kendilerini meb diye gosteriyorlar inanmayin M.E.B diye yazip sizi kandiriyorlar

 6. MEB dedi ki:

  Bu sene tablet dağıtımı yapılmayacaktır… Seneye ( 2018 ) yılında 10.sınıflara dagıtılacaktır.. Bilginize FUAT BaBa

 7. Harun dedi ki:

  Tabletler hakkında yorum yapın arkadaşlar yapın ki sesimiz duyulsun bu benim kaçıncı yorumum allah bilir….. 👍 👍 👍

 8. murat dedi ki:

  gerçekten 22 mayısta dagıtıldı bari dogru söyleyin dağıtmıyacaksanın eger

 9. Gizemli dedi ki:

  Ya kardeşim 6 ya gidiyor o tabletle uğraşınca bende kıskanıyorum ama

 10. cansu dedi ki:

  bu sene tablet varmı yokmuu cevabı bilen cevap yazııın

  1. Harun dedi ki:

   Hala belli değil bizde 10.sınıfa gidiyoruz dün dağıtılması gerekiyordu dağıtılmadı bu işin sonu ne olacak belli değil bende artık sinirlendim dağıtmayacaklarsa dağıtıyoruz desinler iş bitsin eğer dağıtılacak dediyseler dağıtsınlar şu lanet olası tabletleriiii

 11. cansu dedi ki:

  bu nasıl iştir arkadaş 10. sınıfa geldik hala tablet mablet yook

 12. birisi dedi ki:

  biz dokuzuncu sınıfız ve bugün 22 mayıs ama tablet bize verimedi… [erzincan]

 13. Genco dedi ki:

  22 mayıs geldi hani tabletler

 14. Sitesoqan dedi ki:

  Çok iyi bilgi verdin eokul !!!
  Tüm hayallerimle oynadın . Tüm sınıfa dedim gelecek diye senin sayende yalancı çıktık !
  Yazıklar olsun!!!

 15. Siverekli dedi ki:

  Arkadaşlar size kötü bir haberim var tabletler seneye yani lise 3e geçtiğimizde dağıtılacak çok üzüldük yawwww allah meb i bildiği gibi yapsın…..

 16. Kûrdûm dedi ki:

  Arkadaslar kesin bilgi geldi. Seneye ( 2018 ) tablet daqitilacak.

  1. mehmet dedi ki:

   Eminmisin kardeşim kanitin varmı ?

  2. Anonim dedi ki:

   Bizim okula geldi ama dagıtmadılar

   1. Anomim dedi ki:

    Aynen okula geldi ama dağıtmadilar.

 17. 1 30 31 32
YORUM YAZ