Okullar Polislere Emanet

18 yaşından küçük çocuklar uyuşturucu kullanıyorsa bunların zorunlu tedavisi uygulaması başlatılıyor. Bunun için her bakanlık içinde uzman ekipler kurulup çalışmayı takip edecek. Tedavisi biten çocukların sonrasında da takibi yapılacak. Çalışma, bağımlı çocuğun ailesi ile birlikte sürdürülecek.

Yasal düzenleme uyuşturucu kullanılmasına ceza getiriyor. Eroin ve kokaine verilen ceza ile esrar ve bonzaiye verilen ceza bir olacak. Okullar artık polislere zimmetli olacak ve etrafındaki polis miktarı arttırılacak. Okul yönetimleri ile okul aile birlikleri polis ile işbirliği yapacak. Eğer polisler şüpheli durumlar gözetlerse çocuğun ailesi ile paylaşacak. Okul etrafında polisler şüpheli gördükleri kişileri GBT ve kimlik kontrolü sorgusuna tabi tutabilecek.

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) hazırladığı rapor ile uyuşturucuyla mücadele eylem planına dahil oldu. Raporda kentsel dönüşümün yaşandığı yerlerde eskisine göre daha az suç görüntülendiği kaydedildi. Bu durum, gecekondu bölgeleri için göz önünde bulundurulacak.

Bonzai Türkiye’de ilk olarak 2011’de görüldü. Bu ürün farklı tiplerde piyasaya sürülebiliyor. Bu sebeple ayırt edilmesi ve yakalanması zorlaşıyor. Narkotik polisleri bonzai konusunda eğitim alacak. Bu polisler okul ve mahallelerde görevleri boyunca uyarıcı, eğitici broşürler dağıtıp bilgilendirmelerde bulunacak.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.