Okullar Açılıyor Çocuğunuz Okula Hazır mı

Yeni eğitim öğretim yılına çok az bir zaman kaldı. Okula yeni başlayan öğrenciler için ilk ders zili 9 Eylül Pazartesi günü çalacak. Diğer öğrenciler için ise okullar 16 Eylül 2013 Pazartesi günü açılıyor.  Anne babalar da en az çocuklar kadar heyecanlı.

Artık 66 aylık raporun istemi ortadan kalkınca çocuğun okula gidip gitmeme kararı velilere kaldı. Peki, veliler bu konuda ne yapmalı nasıl karar vermeli?

okul çantası

Veliler kendilerine öncelikle şu soruları yöneltmeli; Çocuğumun gelişim düzeyi yeterli mi? Eğitim yaşamına başlamaya hazır mı? Daha hala ‘küçük’ mü, yoksa artık ‘büyüdü’ mü? Okulda düşmeden sınıfına kadar gidebilecek, tuvalet, el yıkama gibi gereksinimlerini kendi kendine karşılayabilecek mi?

Bu yıl yaklaşık 55 bin çocuk ilk kez okulla tanışacak. Bu durumda velilere büyük iş düşüyor. Yaşar üniversitesi psikoloji bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, velilere bu konuda tavsiyelerde bulundu.

ÖNEMLİ OLAN ÇOCUĞUN OKULA HAZIR OLMASI

Yrd. Doç. Dr. Ilgın Başaran, velilerin bu konuda karar vermeden önce uzmanlardan da yardım alması gerektiğini belirterek, velilerin çocuklarının hazır olup olmadığını, dil gelişimini, bilişsel gelişimini, duygularını ifade edebilecek düzeyde olup olmadığını, renk şekil sayı algısı, karşılaştırma ve muhakeme becerisi, gibi konularda çocuklarını ölçüp karar vermeleri gerektiğini belirtti. Özellikle birbirine çok bağlı korumacı ailelerin çocuklarında okul korkusunun daha çok olacağını belirtti.

KORUYUCU TUTUM SORUN OLUŞTURABİLİR

Böyle bir durumda öğrencide okul korkusunun oluşmaması için velinin çocuğuna okulu tanıtması anlatması gerekmektedir. Ya da bu durumun tam tersi olarak velinin aşırı koruyucu tutumundan dolayı çocuk okula gitmek isteyecek fakat veli bensiz okulda ne yapacaksın sen büyümedin seneye gidersin gibi sözlerle çocuğun özgüveni sarsılacaktır.

66 AYLIK ÇOCUKLAR OKULA GÖNDERİLMELİ Mİ ?

66 aylık çocuğun yeterli gelişimi göstermişse kendini okula hazır hissediyorsa okula gitmesi gerektiğini belirten Başaran sözlerine şunları da ekledi “Anne babalar da karar verirken kendi korumacı tutumlarını bir kenara bırakıp, çocuklarının zihinsel ve fiziksel gelişimlerini dikkate alarak bu kararı almalı ya da eğitim alanında uzmanlardan yardım almalıdır.” dedi.

İZMİR’DE 49 BİN 309 ÖĞRENCİ ORTAOKULA ADIM ATACAK

İzmir’de bu yıl 208 bin 250 öğrenci ortaokullarda eğitimlerine devam edecekken, 49 bin 309 öğrenci de ilkokuldan ortaokula geçecek. 54 bin 495 öğrenci SBS’ ye girecek  olup mezun olan 54 bin 779 öğrenci ise liseye başlayacaktır.

BU SENE 1. SINIFA YAKLAŞIK 55 BİN KAYIT BEKLENİYOR

İzmir’de ilkokula geçen yıl 71 bin 990 öğrenci kayıt yaptırırken, bu yıl 66 aylık çocukların isteğe bağlı kayıt yaptırabileceğinden dolayı ilkokula 55 bin öğrencinin kayıt yaptırması bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.