Okulda Saç Uzatmak Serbest mi Yasak Kalktı mı

Okulda Saç Uzatmak Serbest mi Yasak Kalktı mı
 • 02.04.2017

Bugünlerde gerek facebook sayfamızdan gerekse sitemiz iletişim bölümümüzden bizlere okulda saç uzatmak serbest mi , müdür ya da öğretmenler saç uzatan öğrencilere bir şey der mi tarzında sorular geliyor. Eokul-meb.com uzman editörlerimiz bu konuyu ele aldı. Öncelikle bu tartışmalar başlatan Milli Eğitim Bakanının yaptığı Kılık Kıyafet Yönetmeliği değişikliği sonrası açıklamalarına bakalım. okullarda saç uzatma yasağı kalktı mı ,okullarda saçımızı uzatabilir miyiz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer : Öğrenciler Okula uzun Saçla Gidebilecek Ancak Temiz ve Bakımlı Olması Şartıyla

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakımlı ve temiz olmak şartıyla öğrencilerin saçlarını uzatabileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, okullarda serbest kıyafet uygulamasına ilişkin açıklamada bulundu.

Dinçer, bu değişikliğe ihtiyaç duymalarındaki başlıca sebebin Türkiye’deki demokratikleşmenin gelişmesi ve yaygınlaşması olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, “Türkiye’de otoriter yapıdan demokrasiye doğru ilerleyen süreç içerisinde biz de eğitim sisteminde demokratikleşme yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Dinçer, ikinci olarak ise tüm dünyada eğitim sisteminin giderek daha esnek hale geldiğini ve daha önce var olan arz odaklı eğitim anlayışından talep odaklı bir eğitim anlayşına doğru bir evrimleşme söz konusu olduğuna dikkat çekti.

“Eğitim sistemimizde buna paralel olarak esneklik sağlamaya, biraz zenginleştirmeye, çeşitlendirmeyeçalışıyorduk hatırlarsanız.” diyen Dinçer, okul kıyafetlerinin serbestleşmesinin bu iki gelişmeyi pekiştiren ve bunlara paralel bir gelişme olduğunu vurguladı.

Dinçer, bu yeni uygulamayı çok önemsediğini, çünkü bu eğitim sistemimizin daha demokratik ve esnek olduğuna dair bir sembolü ortaya koyacağını ifade etti.

Dinçer, “Siz temel değerler olarak demokratikleşiyorken otoriter bir anlayışı sembolize eden tek tip elbiseyiuygulamaya devam ettiğinizde, bu birbiriyle çok uyumlu görünmüyordu.” diye konuştu.

Uygulamada esas olan şey çocukların okula serbest kıyafetle gelmesini sağlamak olduğunu kaydeden Dinçer, “Tabi bunun dışında istisnalar var, bunları belirledik. Mesela lise çağındaki çocuklarımız sakal ve bıyık bırakamayacak, kızlarımız makyaj yapamayacak. Zaten bunlar önceki yönetmeliklerde de vardı. Yine kızlarımız diz üstü veya derin yırtmaçlı etek, vücut hatlarını belli eden tayt veya şeffaf elbiseler giyemeyecekler.” dedi.

Bunların dışında öğrencilerin serbestçe giyinebileceğini belirten Milli Eğitim Bakanı, bakımlı ve temiz olmak şartıyla öğrencilerin saçlarını uzatabileceğini kaydetti.

Bu konuda en çok eleştiri yapılan noktanın zengin-fakir arasında eşitsizliği arttırmayacak mı konusu geldiğini aktaran Dinçer, bunun doğru bir eleştiri olmadığını ve bu konunun birkaç boyutu bulunduğunu belirtti.

Tek tip kıyafetten bahsedildiğinde aslında iki farklı şeyden bahsedildiğini ve bunlardan birinin önlük olduğunu söyleyen Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü: “Önlük artık şehirlerde çok kullanılmıyor. Daha çok kırsal çevrelerde kullanılıyor. Bu, o bölgede veli için zaten maliyet demek. Şehir merkezlerinde ise daha çok okul forması var. Sizler de biliyorsunuz okul yönetimi belirli bir mağazayla belirli bir ücret üzerinden anlaşıyor ve velileri oraya yönlendiriyorlar. Bu da ciddi bir maliyeti beraberinde getiriyor. Halbuki çocuklar günlük kıyafetlerini giyip geldiklerinde bu maliyet olmayacak.”

“TARTIŞMALAR MEVCUT STATÜKOYA ÇOK ALIŞMIŞ OLMAMIZDAN KAYNAKLANIYOR”

Ayrıca çocukların okul çıkışında aynı arkadaşlarıyla oynamaya devam ettiğine dikkat çeken Dinçer, “Eğer kıyafetler okul dışında sorun olmuyorsa okulda da olmayacak diyorum. Başlangıçta yadırganabilir ancak zaman içinde alışılacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Dinçer, kıyafet farklılığı gerçekten sorun olacaksa, bunun halihazırda ayakkabı markası veya pantolon üzerinden de yapılabileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, “Tartışmaların mevcut statükoya çok alışmış olmamızdan ve alışkanlıklarımızı terketmenin verdiği tedirginlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Yeni uygulamayla birlikte bu endişeler ortadan kalkar umarım.” diye konuştu.

Okullarda başörtüsünün serbest olmasına ilişkin ise Dinçer, “Kur’an-ı Kerim derslerinde başörtüsü takılabileceğine yönelik bir düzenleme yaptık. İleride neler olur, o konuda birşey söylemem zor.” dedi.

“Önümüzdeki günlerde eğitim sisteminde farklı yenilikler görecek miyiz?” şeklindeki soruya Milli Eğitim Bakanı Dinçer, gülümseyerek “Onu önümüzdeki günlerde konuşsak olmaz mı?” şeklinde cevapladı.

Yukarıdaki açıklamalara baktığımızda ;

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in geçmişte yaptığı bu açıklamanın öncelikle herhangi bir resmiyeti yok. Çünkü kılık kıyafet yönetmeliği henüz öğrencilere saç uzatma iznini tam bir açıklıkla izin vermemektedir. Ancak Bakanın açıklamaları çok önemli. Her ne kadar bu açıklamalar öğrencilere saç uzatma konusunda tam bir serbestlik vermese de , en azından onların bu durum karşısında haklı bir yönleri olacaktır. Şöyle ki, bu açıklamalara binayen , bir öğrenci saçı uzun diye okuldan geri çevrilemeyecek ya da rencide edilemeyecektir. Öğrencinin saçı bakımlı ve “medeni insan” tabirine uygun ise, saçı uzun okula gelebilecektir.

Okul yöneticileri kuralları uygularken , kılık kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadır. Ancak Bakanın açıklamaları doğrultusundan olaya bakarsak, hiçbir öğrenciye saçı uzun diye olumsuz muamele yapmamalılardır. Öğrencinin saçı uzun ancak temiz ve bakımlı ise, bu duruma göz yumulmalıdır.

eokul-meb.com

Sizce Okullarda Saç Uzatmak Tamamen Serbest Olmalı mıdır ? Bu Konu Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Yunusemre tekin dedi ki:

  Sacim pek uzun deil daha uzunlar var ve mudurumuz sacimizi kesmemizi soyluyor belki bu yonetmeligi okumamistr belki bilmyodr ama bu maddeyi okutmak istyorm mudure nasil yaklasmaliym mudure nasl anlatmalym durumu ergani htmal erdal aygüne yazilmistr ve benm adim yunus emre tekin…

 2. Fatma dedi ki:

  Saçı maviye boyanmış kız öğrenciye ses yok ama saçı uzun erkek öğrenciye kestir deniyor.Ayrımcılık değil mi?Bahane kız mı erkek mi belli değil miş. Saç ne zamandır cinsiyet belirleyici oldu.Bir şey desek öğrenciyi göze alacağı kesin müdür beyin

 3. Mert dedi ki:

  Ben MDTO anadolu meslek lisesinde okuyorum saçım uzadığında kestiriyorlar her okulda serbest değil mi?

 4. - dedi ki:

  Kılık kıyafet yönetmeliğinden sadece 2012 ye ulaştım başka yok ve orda sac kesilmesini söyleyen bir madde yok ama bu sabah saçını kes dediler, hayır uzattım ve kimligimde saçım uzun, böyle bir madde var mı varsa nerde ve neden kestirmek zorundayım?

 5. Buket dedi ki:

  Eğitimde yaş sınırlaması gelmeli lisenin son iki yılı öğrenciler kimliklerini tamamen şekillendirmeye başlıyorlar yani gerçekten bir birey oluşumu için gerekli statüye ulaşmış oluyorlar tabiki istisna durumlar vardır fakat artık hukuksal olarakta reşit olmuş, olgunlaşmış ve birey sayılan kişilerin hem gelişim sürecinin de daha olumlu olması için hemde hukuksal alanda zaten hak verilirken bu kuralların çelişmemesi için yaş sınırı kurallarda göz önüne alınmalı kararlarına ve seçimlerine saygı duyulmalı dayatmacı sistemden uzaklaşılmalıdır.

 6. Turan can dedi ki:

  Bu sac uzatmanın serbest oldugunu haberlerde gosterirmisiniz nolurr cünku mudur yardimcimiz anlamıyor zorla kestirtiyor

 7. Admin dedi ki:

  Saç uzatmak serbest olmalıdır eğer serbest olmazsa hem ayrımcılığa hemde gericiliğe neden olur

 8. Kaan dedi ki:

  Tamamen boyamak yönetmeliğe aykırı fakat uçlarını boyadigin ve yeni gittiğin bir okulda problem yaşamazsın sanıyorum ve gerçekten “medeni insan” kime göre neye göre medeni olmalı acaba zor mu gerçekten karismamak, bizlerde ileride bireyler olacağız neden bu yonetmelikten böyle kisitlamalara maruz kalıyoruz doğru değil.

 9. Ceren dedi ki:

  Ben 9. Sınıfa geçicem saçlarımın uçları mavi okulda sıkıntı çıkarmı bi yasak varmı

  1. Kaan dedi ki:

   Problem olmaz o büyük ihtimalle yeni gideceğin ve sadece uçları olduğu için

 10. Burakhan dedi ki:

  Okulda saçım uzun bağlıyorum diye m yardımcusı zorla kestirdi varmı böle bişi

 11. saç boyamak dedi ki:

  saçı tamamen boyatmak(mor, mavi) bir sıkıntı verir mi Allah aşkına biri yazsın şuraya…

  1. Kaan dedi ki:

   Verir o tamamıyla yasak malesef.

 12. Mehmet dedi ki:

  ben artik 9. sinif ogrencisi olucam ve saclarim uzun. saclarim kirli degil fakat kivircik oldugu icin bakimsiz gozukuyo ve hocalarin kizmalarindan korkuyorum saclarimi kesmek istemiyorum. sizce hocalar bisey der mi? bir de bazi mudurler ben okulumda uzun sac istemiyorum diyolar temiz ve bakimli olsa bile. e oyleyse neden kizlarin saclarina karismiyolar her kizin saci temiz ve bakimli mi? bence kiz erkek esitsizligi var :(

 13. Metehan dedi ki:

  Ben 6. Sınıfa gidiyotum ama mustafa kemal ortaokulunda sacım uzun diye beni eve gönderd!er

 14. mehmet dedi ki:

  bakanımız bile söylemiş okul idaresi ne zorluk çıkarıyor deyilmi demokrati bier ülkede yaşıyoruz eski ve katı kurallar kalkmalı ve kalkıyorda zorluk çıkaranlara dırenin ve hakkınızı ne olursa olsun arayın

 15. Anonim dedi ki:

  Yav arladas sac uzatilmiyacak diye bir kural yok niye müdür her gördüğü yerde sacini kestir diyor

 16. Emre dedi ki:

  Bide Bunu haberde duyursanız nolurrr

 17. Hmz dedi ki:

  İmam-hatip de sakal birakamayioz abi varmi böyle bir şey
  Lafa gelnce sizlerin cogu imam olacak deniyor
  ((Tek sikinti bu da degil imam-hatip lerin sadece ismi imam-hatip arrik kendisi değil)).!

 18. Saçmalık dedi ki:

  Bizim okulda mudur durmadan her gordugunde sacima laf yapiyor kestireceksin diyor yonetmelikte boyle bir yasak ile ilgili bilgi yok diyorum adam bu okulun yonetmeligi benim diyor CIDDI CIDDI ACIKLAMA YAPAR MISINIZ????

  1. Özgür dedi ki:

   Katılıyorum kardeşim en sonunda beni okuldan atıcak valla varya

 19. İsimsiz dedi ki:

  Zonguldak Ereğli Gülüc Vesilde Dikmen OrtaOkulu 8. Sınıf öğrencisiyim. Bizim müdür makası aldı kesiyodu tamam kestiricem dedim ve kestirdim. Saçım yine uzadı tehtit ediyor sizce haklımı?

 20. utku dedi ki:

  tabiki uzun olmalı

 21. Anonim dedi ki:

  Sac uzatmasi yeni yonetmelikte serbesrt ettiler mi???

 22. Bahadır dedi ki:

  Merhabalar,
  Saçları konusunda bir insana karışmak aşırı mantıksız.
  Saçları onun davranışlarını belirtmiyor ne de olsa değil mi?
  Öğretmenler saç ve sakal için tutanak tutup okul değiştirme vb. cezaları veriyorlar.

 23. düzceli dedi ki:

  kesinlikle yasak olmamalı

 24. furkan dedi ki:

  saçla,sakalla,kılık kıyafetle başarı yakalansaydı dünyadaki bilim adamlarının saçları sakalları hep kısa olurdu ve biz süper zekalı bireyler haline dönüşürdük zaten böyleyizde müdür bey hemen askeriye disiplininden örnek veriyor onların yönetmeliği öyledir öyle olur bizim yönetmeliğimiz böyle böyle olması lazım

 25. Akif dedi ki:

  Yalniz mili egitim bakani omer dincer degil ki

 26. fatih dedi ki:

  Valla ben her gün düzenli şekilde saçımı tarayıp okula gittiğim halde kes diyorlar.Yeter artık bişey de düzgün olsun şu eğitim sisteminizde ya!
  ayrıca kılık kıyafete verdiğiniz uğrası derslerimize verseydiniz prof olurduk.

 27. Elazığ Murat M.T.A Lisesi dedi ki:

  Lise 2 öğrencisiyim bize okul kıyafeti haricinde giymek yasak dediler bizi okul kıyafeti dışında okula almıyorlar siz kalkmış makyaj saçtan bahsediyorsunuz bize haksızlık yapılıyor o zmn

 28. Abdurrahman Can dedi ki:

  17 yaşında lise 3 e giden bir erkek öğrenciyim saçımı topluyorum diye sadece bir hocanın yakıştırmaması üzerine müdür yardımcısı kesmemi söyledi saçımı kesmezsem ne olur??

 29. merakli dedi ki:

  Ortaokulda saçının on tarafını küçük bir yerini
  Boyasak ceza olur mu? rengin farklı bir tonu bir şey olmaz değil mi?

 30. Deniz dedi ki:

  Bu söylediklerimin ciddiye alınmayacağını biliyorum ama yinede söylemek istiyorum saçın sakalın makyajın boyanın eğitimi nasıl etkilediğini söyleyin öğrenci böyle olmaz şöyle olmaz derken kendinize öz eleştiri yapıyor musunuz her yerde kalıplar olmak zorunda mı kadın böyledir erkek böyledir öğrenci böyledir bıkmadınız mı bunları söylemekten ve uygulamaktan

  1. emre dedi ki:

   teşekkür ederim bi öğrenci olarak gerçekten bu düşüncen için teşekkür ederim

   1. Mertcan. dedi ki:

    Öğretmenler ders anlatıyor.Öğrenciler derslerini dinliyor.Herkese göre bazı şeyler olsa da olmasa da öğretmen dersini öğrencilere anlatıyor,öğrenciler de derslerini dinliyorlar.Okuldaki yönetimde çalışan kişiler her istedikleri şeyi yapmaya devam eder iken öğrenciler yönetimden dolayı istediklerini yönetim ile paylaşamıyorlar,dinlenmiyorlar. Nasıl öğrenci dersini dinleyip okuldan çıkıp gidiyor ise ve yönetim de böyle yapıyor ise herkes kendi işine bakmalıdır.Kural diyorlar.Yönetim buradan iyi biliyor kuralları okumayı saç konusuna gelince.Öğrenciyi dinlemiyorlar ve kural anlatıyorlar.Bu aynı bir ile biri toplayıp ikiyi bulmak ama neden olduğunu anlatamamak gibi bir şey oldu. Yönetim ile konuşalım.Onlar saç kuralının nedsn böyle olduğunu anlatsınlar ben de tamam bu böyle imiş diyebileyim ama o da yok.Disipline gidiyoruz sebepsiz olarak.Gel senin ile görüşme yapacağım şu şu zamanda yanıma gel diyor,ben de ona tepkimi gösteriyorum söylemek istediğimi ona söylüyorum bu sefer de bana konuşur iken çok sert tepki verdi diye ailemi arıyor.Madem şikayet edecek çağırmasın bsni yanına o zaman.Disipline gönderiyor saç için.

    Zaten veli çocuğunu okula böyle gönderdiği için çocuğunun disipline gidecdğini biliyor,çocuk da böyle saçı,sakalı,kıyafeti uygun olarak okula gelmediği için disipline gidecsğini biliyor.Bilakis bunlar aileyi arıyorlar dalga geçer gibi.

 31. Furkan dedi ki:

  Sakal serbest olmalı bence erkeği erkek yapan sakaldir ogretmenlerimiz sakal bıyık bırakıyor ama biz öğrencilere yasak hic olmazsa sakal bırakmanın bir sünnet olduğunu unutmayarak imam hatipler de serbestlestirin ya öğrenciye serbest olsun ya da öğretmene yasak

 32. Ömer Faruk Ozdemir dedi ki:

  Saçlarim uzun olunca kendime daha çok güvenim geliyor kesinlikle serbest olmali.

 33. Osman Sefa dedi ki:

  Ben İmam hatipde okuyorum mudur kızıyor imam hatiplerde servestmi???

 34. Mustafa dedi ki:

  Ya bi kere okulumuzda o kadar gevşek bi yonetim varki adam (mudur muavini ) beni tehdit edip okul çikişi darp eden çocuga tanidiği diye gozyumdu darp raporu almamam için altan altan msj yolladı bi kaç gun uzaklaştirma berdim dedi ama resmiyette bir şey olduğu bile muamma geçen okula müfettiş geldi hepsi melek oldu cekeer ilikli falan mufettişe gösterdikleri sayginin bi gramini bize gosterseler varya hepimiz farrabi olurduk , hezarfen olurduk okulumuzda ciddi bir teftiş istiyorum ayrica bunlari yazdigimi bi öğrenseler kesin okuldan atilirim
  Yüzbaşı Ali Saip Ursavaş Anadolu Lisesi / ŞANLIURFA

 35. İrfan turcan dedi ki:

  Mudur hala kızıyor sacimiza okula almam dioyor

 36. 🐕 dedi ki:

  Bence herkes okul kıyafeti ile gelsin bizim sınıftaki kızlar bırakın okul kıyafeti haberi gelsin coşarlar saçlarıyla oynamaktan derse veremezler erkek peşine düşüp ödevini bile yapmaz bunlar bence olmasın çocuklar o kadar gevşemesin pantolon serbest olsun ama üst olmasın

  1. fatih dedi ki:

   Milletin geleceğine ders calışip çalısmamasınaahlakına kimse karışamaz.saygılarımla

 37. Yunus Emre Şen dedi ki:

  Bu gün saçım uzun diye sabahın 8 inde okula almadılar saçım uzun ve bakımlı her gün sabah saçımı yıkıyorum , fönümü çekiyorum fakat okula alınmadım havanın soğuk olduğunuda bilirsiniz.Ailem kızmasın diye o soğukta hastaneye yürüyerek çıkıp rapor aldım,ailem kızgın. Gereğinin yapılmasını arz ederim. Ankara/Beypazarı – And.İmam Hatip Lisesi.

 38. Burak dedi ki:

  Ben ortaokul öğrencisiyim 4 yıldır sacimın modeli uzunluğu aynı yasak değildi şimdide müdür sacimi kestirmeye zorladı sen kesmessen ben senin saçını keiscem diye tehtid etti bende mecbur olarak kestirdim insanın psikolojisini bozuyolar ben okul yönetmeliğinden şikayetçiyim lütfen gereği yapılsın milli eğitime sesleniyorum

 39. Mağdurun teki dedi ki:

  Gereğini yapın yaa serbest yazmışsınız ama bu eski kafa müdür yardımcılarına söz dinletemiyozki noluesunuz okullara yazı gönderin daha 5. Sınıf öğrencisiyim sacimdan dolayı kaç kere okula alinmadim #MAĞDURUZ

 40. Cem Tuğrul dedi ki:

  Sakal izin verilmeli lise öğrencisiyim bu konuda çok zorluk çekiyordu ve okuldan soğutuldum

 41. EYUP dedi ki:

  Okullarda Sac Serbest Olmali Cocuklarin Kendine Ozguvenini Getiriyor

 42. abdurrahman alaettinoğlu anadolu lisesi dedi ki:

  Sakala neden yasak var? Sakal isteriz. Sakalsız erkek ,Makyajsız avrat olmaz bu devirde hocam.. Sayygılarımızla..

  1. 🐕 dedi ki:

   👧👧Niye doğal kız yokmu👩👩

 43. Enes dedi ki:

  bizim okulumuzda saç kesimine zorluyolar kestirdim birdaha kestirmemi söylüyolar yarın okulda hoca sorarsa yönetmeliği göstereceğim ama pek önemsiceklerini sanmıyorum

 44. SAKARYA AKYAZI Anadolu lisesi dedi ki:

  okulumuzda saçımızı kestirmeye zorluyorlar ve disiplin cezası veririz diye tehdit ediyorlar.

 45. Burak dedi ki:

  neden sakal yasağı okullarımızda var ? ne güzel ehli sünnet kardeşlerimiz olsun arti erkegi kadindan ayiran en önemli özelliktir ve erkeğin sakalını kökünden traş etmesi haramdır sizde günaha giriyorsunuz okullarda sakal yasağını kaldırmalısınız.

  1. CENGAVER dedi ki:

   Ulan lafa gelince müslüman ülkedeyiz milletin kılına tüyüne düştünügünüz kadar eğitimin iyi yönde geliştirilmisine önem verseniz ülke şaha kalkardı

 46. sivas gurun asef coban anadolu lisesi dedi ki:

  Sakal ozgurlugu olmali mecburiyet insanin psikolojisini bozuyor tabi sakalda kirli sakal olarak serbest olmali geregi yapilmali bence

 47. 1 10 11 12
YORUM YAZ