Okulda Saç Uzatmak Serbest mi Yasak Kalktı mı

Okulda Saç Uzatmak Serbest mi Yasak Kalktı mı
 • 02.04.2017

Bugünlerde gerek facebook sayfamızdan gerekse sitemiz iletişim bölümümüzden bizlere okulda saç uzatmak serbest mi , müdür ya da öğretmenler saç uzatan öğrencilere bir şey der mi tarzında sorular geliyor. Eokul-meb.com uzman editörlerimiz bu konuyu ele aldı. Öncelikle bu tartışmalar başlatan Milli Eğitim Bakanının yaptığı Kılık Kıyafet Yönetmeliği değişikliği sonrası açıklamalarına bakalım. okullarda saç uzatma yasağı kalktı mı ,okullarda saçımızı uzatabilir miyiz

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer : Öğrenciler Okula uzun Saçla Gidebilecek Ancak Temiz ve Bakımlı Olması Şartıyla

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, bakımlı ve temiz olmak şartıyla öğrencilerin saçlarını uzatabileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, okullarda serbest kıyafet uygulamasına ilişkin açıklamada bulundu.

Dinçer, bu değişikliğe ihtiyaç duymalarındaki başlıca sebebin Türkiye’deki demokratikleşmenin gelişmesi ve yaygınlaşması olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, “Türkiye’de otoriter yapıdan demokrasiye doğru ilerleyen süreç içerisinde biz de eğitim sisteminde demokratikleşme yapmaya çalışıyoruz.” dedi.

Dinçer, ikinci olarak ise tüm dünyada eğitim sisteminin giderek daha esnek hale geldiğini ve daha önce var olan arz odaklı eğitim anlayışından talep odaklı bir eğitim anlayşına doğru bir evrimleşme söz konusu olduğuna dikkat çekti.

“Eğitim sistemimizde buna paralel olarak esneklik sağlamaya, biraz zenginleştirmeye, çeşitlendirmeyeçalışıyorduk hatırlarsanız.” diyen Dinçer, okul kıyafetlerinin serbestleşmesinin bu iki gelişmeyi pekiştiren ve bunlara paralel bir gelişme olduğunu vurguladı.

Dinçer, bu yeni uygulamayı çok önemsediğini, çünkü bu eğitim sistemimizin daha demokratik ve esnek olduğuna dair bir sembolü ortaya koyacağını ifade etti.

Dinçer, “Siz temel değerler olarak demokratikleşiyorken otoriter bir anlayışı sembolize eden tek tip elbiseyiuygulamaya devam ettiğinizde, bu birbiriyle çok uyumlu görünmüyordu.” diye konuştu.

Uygulamada esas olan şey çocukların okula serbest kıyafetle gelmesini sağlamak olduğunu kaydeden Dinçer, “Tabi bunun dışında istisnalar var, bunları belirledik. Mesela lise çağındaki çocuklarımız sakal ve bıyık bırakamayacak, kızlarımız makyaj yapamayacak. Zaten bunlar önceki yönetmeliklerde de vardı. Yine kızlarımız diz üstü veya derin yırtmaçlı etek, vücut hatlarını belli eden tayt veya şeffaf elbiseler giyemeyecekler.” dedi.

Bunların dışında öğrencilerin serbestçe giyinebileceğini belirten Milli Eğitim Bakanı, bakımlı ve temiz olmak şartıyla öğrencilerin saçlarını uzatabileceğini kaydetti.

Bu konuda en çok eleştiri yapılan noktanın zengin-fakir arasında eşitsizliği arttırmayacak mı konusu geldiğini aktaran Dinçer, bunun doğru bir eleştiri olmadığını ve bu konunun birkaç boyutu bulunduğunu belirtti.

Tek tip kıyafetten bahsedildiğinde aslında iki farklı şeyden bahsedildiğini ve bunlardan birinin önlük olduğunu söyleyen Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü: “Önlük artık şehirlerde çok kullanılmıyor. Daha çok kırsal çevrelerde kullanılıyor. Bu, o bölgede veli için zaten maliyet demek. Şehir merkezlerinde ise daha çok okul forması var. Sizler de biliyorsunuz okul yönetimi belirli bir mağazayla belirli bir ücret üzerinden anlaşıyor ve velileri oraya yönlendiriyorlar. Bu da ciddi bir maliyeti beraberinde getiriyor. Halbuki çocuklar günlük kıyafetlerini giyip geldiklerinde bu maliyet olmayacak.”

“TARTIŞMALAR MEVCUT STATÜKOYA ÇOK ALIŞMIŞ OLMAMIZDAN KAYNAKLANIYOR”

Ayrıca çocukların okul çıkışında aynı arkadaşlarıyla oynamaya devam ettiğine dikkat çeken Dinçer, “Eğer kıyafetler okul dışında sorun olmuyorsa okulda da olmayacak diyorum. Başlangıçta yadırganabilir ancak zaman içinde alışılacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Dinçer, kıyafet farklılığı gerçekten sorun olacaksa, bunun halihazırda ayakkabı markası veya pantolon üzerinden de yapılabileceğini belirtti.

Milli Eğitim Bakanı, “Tartışmaların mevcut statükoya çok alışmış olmamızdan ve alışkanlıklarımızı terketmenin verdiği tedirginlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Yeni uygulamayla birlikte bu endişeler ortadan kalkar umarım.” diye konuştu.

Okullarda başörtüsünün serbest olmasına ilişkin ise Dinçer, “Kur’an-ı Kerim derslerinde başörtüsü takılabileceğine yönelik bir düzenleme yaptık. İleride neler olur, o konuda birşey söylemem zor.” dedi.

“Önümüzdeki günlerde eğitim sisteminde farklı yenilikler görecek miyiz?” şeklindeki soruya Milli Eğitim Bakanı Dinçer, gülümseyerek “Onu önümüzdeki günlerde konuşsak olmaz mı?” şeklinde cevapladı.

Yukarıdaki açıklamalara baktığımızda ;

Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in geçmişte yaptığı bu açıklamanın öncelikle herhangi bir resmiyeti yok. Çünkü kılık kıyafet yönetmeliği henüz öğrencilere saç uzatma iznini tam bir açıklıkla izin vermemektedir. Ancak Bakanın açıklamaları çok önemli. Her ne kadar bu açıklamalar öğrencilere saç uzatma konusunda tam bir serbestlik vermese de , en azından onların bu durum karşısında haklı bir yönleri olacaktır. Şöyle ki, bu açıklamalara binayen , bir öğrenci saçı uzun diye okuldan geri çevrilemeyecek ya da rencide edilemeyecektir. Öğrencinin saçı bakımlı ve “medeni insan” tabirine uygun ise, saçı uzun okula gelebilecektir.

Okul yöneticileri kuralları uygularken , kılık kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadır. Ancak Bakanın açıklamaları doğrultusundan olaya bakarsak, hiçbir öğrenciye saçı uzun diye olumsuz muamele yapmamalılardır. Öğrencinin saçı uzun ancak temiz ve bakımlı ise, bu duruma göz yumulmalıdır.

eokul-meb.com

Sizce Okullarda Saç Uzatmak Tamamen Serbest Olmalı mıdır ? Bu Konu Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz …

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Ceylan dedi ki:

  Aynı durumu bizde yasiyoruz benim oglumun oyle baglanacak sacida yok sadece 3 4 cm ön kehkulunde var o saca ragmen mudur denilecek adam oğlumu sabahin sekizinde ankaranin ayazinda bir ders boyunca okulun bahcesinde bekletmis tabikide bu duruma duyarsiz kalmadim kalmamda yanina gittim davranisinin dogru olmadigini söyledim ama bir turlu uzlasamadik bende gereken yetkililerlen iletişime gectim savaşsa savaş ilan ettim bakalim kim kazanacak yarin m.e.b.den haber bekliyorum birde bimere sikayette bulundum

 2. Asfghss dedi ki:

  Ya ne saçma birşey yok erkekler saç uzatmazmis adamlığa sigmazmis saç uzatınca kız oluyormusuz peki bunu söyleyen on yargılı insanlar söyleyin bakalım peygamber efendimiz HZmuhammed(sav) saçı uzunmuş bunu nasıl açıklayacaksınız??

 3. Anonim dedi ki:

  Amk kodumun hocalari bize sacinizi kestirmesseniz viz makasla keseriz dedi mesin bozyazida gecerlimi uzun sac

 4. bayuzunsaç dedi ki:

  saçım boynumun altına kadar gelıyor baya uzun kimsede laf yapamıyor yapamazlarda xd hakkımı savunuyorum bi kac hocayla aram açık tehdit edıyorlar notundan kırıcam diye

 5. Mete dedi ki:

  1.5 senedir falan saçım uzun, toplayıp gittiğim zaman sıkıntı olmuyor. Olursada konuya ilişkin yönetmeliğin 4. Maddesinde açıkça yer verilmediğini göstermem yetiyor.

  1. Ali dedi ki:

   Yurutmelikteki o maddeyi bana atabilirmisin lütfen ben bulamadim

   1. Mehmet dedi ki:

    MADDE 4 – (1) Öğrenciler;

    a) Öğrenim gördükleri okulun arması ve rozeti dışında nişan, arma, sembol, rozet ve benzeri takılar takamaz,

    b) İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyemez,

    c) Yırtık veya delikli kıyafetler ile şeffaf kıyafetler giyemez,

    ç) Vücut hatlarını belli eden şort, tayt gibi kıyafetler ile diz üstü etek, derin yırtmaçlı etek, kısa pantolon, kolsuz tişört ve kolsuz gömlek giyemez,

    d) (Değişik: 27/09/2014 tarihli ve 29132 sayılı R.G.) Okullarda yüzü açık bulunur; siyasî sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka, çanta ve benzeri materyalleri kullanamaz; saç boyama, vücuda dövme ve makyaj yapamaz, pirsing takamaz, bıyık ve sakal bırakamaz,

 6. Buğra Mert dedi ki:

  Bide saç uzatip toplasak o saçı sıkintk olurmu gine.
  Cok sacma bir erkegin saci uzu diye kiz diye rencide edilir mi okul icinde

  1. Alper dedi ki:

   Öyle birşey olursa çık de hocaya lan yarram aç bak kılık kıyafet yönetmeliğine 4.maddesinde öyle birşey yazıyormu de saçınıda bakımlı ve temiz tut birşey diyemezler

   1. Şeyda ekinci dedi ki:

    Çok haklısın katılıyorum

 7. 1 11 12 13
YORUM YAZ