Okulda Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız?

Aşağıda okulda başarılı olmak için neler yapmalıyız kısaca olarak ele alacağız.

Başarılı olmak kişinin kendi elindedir. Okulda başarılı olmak fiziki şartlara bağlı olduğu kadar eğitim ve öğretim programların ötesinde yine kişinin kendi elindedir. Başarılı olmanın birçok yolu bulunmaktadır. Asıl olan başarılı olmak ve amaca hizmet için ve hedefe ulaşmak için çabalamaktır.

Başarılı olmak için ilk şart çabalamaktır. Bunun için de azimli olmak gerekir. Azimli, kararlı ve inançlı insanlar başarılı olmaya aday insanlardır. Başarılı olmak için sistemli çalışmak gerekir. Çok ve yoğun çalışmaktan ziyade sistemli ve düzenli çalışmak ve bu çalışmanın sürekli periyodik bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

Başarılı olmak isteyen biri eline aldığı bir çalışmayı önce etraflıca incelemelidir. Küçük notlar çıkararak hareket etmeli ve nasıl kolayına geliyorsa o yöntemle çalışmasını sürdürmelidir. Çünkü insan zekası çeşitlidir. Daha sonra çalışmasını ayrıntılara inerek derinleştirmelidir. Bir konu hakkında bilinen her şeyi parça parça öğrenmeye çalışmalıdır. Bunun için süreli ve sistemli çalışmak elzemdir.

Başarı bir anda kazanılmaz. Başarıya giden yol çok çetrefilli ve dikenlidir. Bunun için inanmak ve azmetmek, sürdürmek ve yılmamak gerekir. Bazen zaman harcamak bazen enerji harcamak gerekir. Her duruma hazırlıklı olmak ve her an tedbirli olmak gerekir. Başarısızlıklar ve hatalar asla yılmaya, üşenmeye ve tembelliğe neden olmamalıdır.

Okulda Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.