Okula Serbest Kıyafet Uygulaması Nasıl Gidilecek

Okul kıyafeti serbest olacak mı ?

Okullarda serbest kıyafet uygulaması olacak mı, öğrenciler okul 16 Eylül’de yani okul açıldığında serbest kıyafetle okula gidebilecek mi ? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) acil olarak bu konuda bir yönerge yayınlamalıdır. Okulların açılmasına çok kısa bir süre kalmasına rağmen halen kıyafet yönetmeliğiyle ilgili bir açıklama olmaması hem velileri hem de esnafı düşündürüyor.

Okul Kıyafetleri Hangi Okullarda Serbest

Sevgili öğrenciler her okul, tatile girmeden önce veliler arasında bir anket yaptı ve çıkan sonuca göre ya serbest kıyafeti ya da formayı seçtiler. Ancak genel olarak baktığımızda birçok okul resmi okul kıyafetlerini seçmiş durumda. Bu sebeple sizler de okula normal okul kıyafetiyle gidiniz. Duruma göre sonradan değiştirirsiniz. Ama deidğimiz gibi Türkiye’deki okulların yaklaşık % 90’ı okul formasını seçmiş durumda.

27.11.2012 tarih ve 28480 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliğin “Temel ilkeler” başlıklı 3. maddesi 2. fıkrasında; Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usul ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenir.” hükümleri bulunmaktadır.

Bakanın yapmış olduğu açıklamalar yönergenin hazırlandığı konusunda ipuçları verse de Ağustos tebliğler dergisinde yayımlanmamış olması bu konuda soru işaretlerini beraberinde getirmektedir.

Sizce Okullarda Kıyafet Serbest Olmalı mı ? Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Anında Yazabilirsiniz.

14 yorum

  1. serbest kıyafet yüzünden mağzadan 220tl zor çıktım yaz boyunca dişimden tırnağımdan sıktıgım para elimden 5 dakkada bitti allah meb belasını versin nede olsa bende vehbi koçun oğlu değilim

  2. Okullarda serbest kıyafet olacak diye cok sevinmiştik çünkü,biz baska bir ile taşındık ve tek cocugumun son senesi 8. sınıf ,diğeri ise 2.sınıf iki okulda da tek tip kıyafet uygulaması var.2. sınıf olanını buldum ve 135.00tl verdim.Diğer kızımın kıyafeti kalmamış ve gidecegim baska magaza yok.bu cok canımı sıkıyor.bır magaza ile anlasılıyor…1 ay sonra gelicegini söylediler…

  3. Ben bir öğrenci olarak ve maddi durumumuz belli seviyede(Sadece orta gelirli) olduğundan bir okul kıyafeti alabiliyoruz fakat bir olay olunca kirlenir ve büyük sıkıntılar çıkabilir. Bu yüzden bence sivil kıyafet olmalı.

  4. bence okulda bi bütün olmalı serbest kıyafet olmamalıki çocuk öğrenci olduğunu bilsin okula gittiğinin farkında olsun bizler böyle büyüdük bende şuan oyle olmasını işterim çocuğumun kendimde bir eğitimci olarak

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.