Okula Giden Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Aşağıda okula giden çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır kısaca olarak ele alacağız.

Çocukların erken yaşlarda okula başlaması bazı ihtiyaçların okulla birlikte planlanmasını gerektirmektedir. Beslenme ihtiyacı da bu ihtiyaçlardan biridir. Okula giden çocukların beslenme alışkanlıklarının korunması gerekmektedir. Bu nedenle okulda beslenme planlanmasının gerçekleştirilmesi gerekir.

Okula giden çocukların beslenme planlamasının yapılması okul idaresi ile bakanlık gibi kurumsal yapılarla müşterek olabilir. Buna velilerin de dahil olması sağlıklı beslenme için oldukça gereklidir. Günümüzde okullarda bakanlıklar aracılığıyla süt ve kuru üzüm dağıtılmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve okul idareleri müşterek çalışarak beslenme saatlerinde süt ve kuru üzüm dağıtımı sağlanmaktadır. Bununla beraber kantin düzenlemeleri de yapılmaktadır. Kantinlerde sağlıklı ürünler satılmakta ve pişirilmektedir. Temizlik denetimi rutin olarak yapılmaktadır.

Beslenme çocukların hayatında önemli bir yere sahiptir. Gelişim döneminde yaşanan en ufak aksaklıklar ilerleyen yıllarda daha büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle devlet sağlıklı yiyecekler ve içecekler dağıtımında oldukça dikkatli davranmaktadır. Velilerin beslenme konusunda çok hassas olmaları ve planlı hareket etmeleri gerekmektedir.

Çocuk yaşlarda kazanılan beslenme alışkanlıklar büyüme ve gelişmeyi doğrudan etkiler. Bu nedenle beslenme çocukluk döneminde oldukça önemlidir. Beslenme sayesinde sağlıklı yaşama ve sağlık sorunlarının çözüme kavuşturulması söz konusu olmaktadır. Okullarda beslenme saatinin de buna göre düzenlenmesi gerekir ve nitekim öyle de yapılmaktadır.

Okula Giden Çocuklarda Beslenme Nasıl Olmalıdır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.