Okul Türleri 79’dan 9’a Düştü

Okul Türleri 79’dan 9’a Düştü hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

MEB tarafından yapılan kalkınma projeleri ve hükümet planlarını göz önüne alarak orta öğretimde okul çeşidi arttırmak yerine programların çeşitli olmasına karar verildi. Bu  konu ile ilgili hazırlıklar 2005 senesinde başlatıldı ve 2008 senesinde yayınlanan genelde sonucunda 79 okul çeşidi olduğu tespit edildi. MEB bu çeşitlerin düşürülmesi için çalışmalarını 2010 senesinde hızla ilerletti.

Bu kapsamda bakanlık geçen sene ortaöğretim genel müdürlüğüne bağlı etkinlik yapan genel liselerin Anadolu liselerine değişmesi çalışmalarını da noktaları.

Genel liseler anadolu yapılırken güzel sanatlar ve spor bölümleri ayrıldı ve anadolu olarak tekrar yapılandırıldı. Şu an ortaöğretim genel müdürlüğüne bağlı Anadolu, Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel sanatlar ve spor olmak üzere 6 dal mevcut.

MEB bu sene de ilk kez mesleki ve teknik orta öğretim genel müdürlüğüne bağlı bulunan liselerden anadoluya dönüşümü tamamladı. Alakalı olan genel müdürlüğe bağlı olarak etkinik yapan 22 okul çeşidi ikiye düşürüldü ve mesleki teknik anadolu lisesi ile çok programlı anadolu lisesi ismi altında tekrar düzenlendi.

indir

Bakanlık en son da Din Eğitimi Genel Müdürlüğüne bağlı olan Anadolu imam hatip ve imam hatip liselerini birleştirip anadolu haline getirdi.

MEB bu düzenlemeler ile 2008 senesinde 79 olan ortaöğretimde okul çeşidi dokuza azaltılmış oldu. Uygulama 2014-2015 senesinden sonra 9. sınıflardan itibaren seviye seviye hayata geçirilecek.

79 okul türü 9’a düştü hakkında yorum yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.