Okul Olmasaydı Hayat Nasıl Olurdu?

Aşağıda okul olmasaydı hayat nasıl olurdu kısaca olarak ele alacağız.

Okul hayatımızı düzenleyen ve güzel kılan bir kurumdur. Okulun sıcaklığı eğitim ve öğretimin bir insanlık hakkı olmasından ileri gelmektedir. Okula giden herkes cehaletini bir şekilde yener. Fakat bu herkes için geçerli değildir. Bazı insanlar ne olursa olsun alışkanlıklarından asla vazgeçmez.

Okul olmasaydı eğitimsiz bir toplumdan bahsederdik. Eğitimsiz olan bir toplumda siyasi, sosyal, ahlaki olarak birçok sorunlar yaşanır. Toplumda birlik ve beraberlik oluşmaz, barış ve huzur ortamı olmazdır. Toplumda suç oranı artabilir, eşitlik ve adalet duyguları ve düşünceleri yok olabilirdi.

Eğitim olarak geride kalmış toplumlar insanlığın da çok gerisinde kalmış olurlar. Gelişen ve değişen dünyanın faydalarını anlamak ve anlamlandırmak için eğitim şarttır. Eğitim bir insanın olgunlaşmasını sağlar. Kendini gerçekleştirmesini ve toplumda birey olarak değer görmesini sağlar. İnsana insan olduğu için değer vermeyi eğitim sağlar. Bu nedenle okul çok önemlidir.

Okul olmasaydı, toplumda insanlar birbirinden uzak, yalnız hayatlar sürerdi. İnsanların birbirine yardım etmesi, paylaşmaları, dayanışma halinde olmaları ve sürekli olarak iletişim halinde olmalarının en büyük etkeni eğitimin sağladığı kültürdür. Eğitim sayesinde bilim ve teknik alanında da ilerleyen insanlık her çağda kendini yenilemenin yolunu bulmuştur. Bu nedenle okul toplumda en belirleyici kurumdur. Resmi olarak eğitim ve öğretim yapmak zorunda olan bir kurumdur.

Okul Olmasaydı Hayat Nasıl Olurdu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.