Okul Neden Önemlidir?

Aşağıda okul neden önemlidir kısaca olarak ele alacağız.

Okul eğitim ve öğretim yuvasıdır. Eğitimin yaygınlaşması, cehaletin azalması, sosyal adaletin oluşması, toplumda sosyolojik gelişmelerin yaşanması ve maddi ve manevi ilerlemelerin olması eğitim ve öğretim sayesindedir. Okul resmi bir kurum olarak eğitim ve öğretim verir. Aslında eğitim ve öğretimin dar kalıpları yoktur. Hayatın kendisi bir okul mesabesindedir.

Okulun toplumdaki önemi ise toplumda belli bir düzen oluşturması, amaca hizmet eden bireyler yetiştirmesi, cehaletin önlenmesi, hukukun gözetilmesi, adaletin sağlanması, milli ve manevi değerlerin yerleşik hale gelmesi şeklinde meydana gelmektedir. Okulun önemi bireyin kendini gerçekleştirmesindeki gayret açısından ortaya çıkmaktadır.

Okulsuz toplumlarda bireyler geri kalmışlığı, ön yargıyı, cehaleti, suçu ve ihaneti yaşarlar. Kültürsüzlük toplumların insani ve beşeri ilişkiler kurmasını da engeller. Bu nedenle kurumsal olarak okulların kurulması, eğitim ve öğretimin devam etmesi gerekir.

İnsanın kendini gerçekleştirmesinde birey olduğunu anlaması, toplumdaki yerini ve değerini görmesi ve bilmesi oldukça önemlidir. Zorunlu eğitim ve öğretim bu nedenle devlet güvencesi altında verilmektedir. Sosyal devlet sistemlerinde bireylerin kendini gerçekleştirmesi ve bir kültüre sahip olmaları oldukça önemlidir.

Okulsuz toplumlarda kurumsal bir eğitim ve öğretimden bahsedilemez. Nesilden nesle aktarılan tecrübeler bilginin taşınmasını ve işlenmesini sağlar. Okullu toplumlarda ise kurumsallık bir sistem kazandırmaktır. Sistemin dışına çıkılması da sistemin izin verdiği kadardır.

Okul Neden Önemlidir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.