Okul İnsanlara Neler Kazandırır?

Aşağıda okul insanlara neler kazandırır kısaca olarak ele alacağız.

Okul, eğitim ve öğretim yuvasıdır. Zorunlu eğitimin gerçekleştiği ve insanların kendini gerçekleştirme imkanı bulduğu resmi bir kurum olarak eğitim hakkının sağlanmasını meydana getirir. Okul olmadan toplumların eğitim ve öğretimle buluşması ve sistemi bir eğitim faaliyetinin yapılması zorlaşır.

Okul insanlara çok şey kazandırır. Eğitim uzun vadeli bir yatırımdır. Eğitim insanın kendine yaptığı bir yatırımdır. Meyvesini ancak otuz yıl sonra vermektedir. Bu nedenle okul insanların sosyalleşmesini, toplumda değer kazanmasını, kendilerini gerçekleştirmelerini sağlar.

Okul hayatı sayesinde bireyler özgüven, cesaret, güven sahibi olurlar. İnsanları daha iyi tanır ve sosyal çevre sahibi olurlar. Arkadaşlık, dostluk, komşuluk değerlerini öğrenirler. Merhamet, adalet, vicdan sahibi olma manevi değerlerine sahip olurlar. Saygı, sevgi, hoşgörü gibi ahlaki değerleri öğrenir ve yaşarlar.

Okulda ahlaki değerler, manevi değerler, milli değerler eğitimi de yapılmaktadır. Amaca uygun, vatan, millet ve devletine sadık bireyler yetiştirilmektedir. Okullar toplumda domino etkisi oluşturur. Kilometre taşları gibidir. Okullar toplumu ihya ve inşa eder. Maddi ve manevi değerlerin kazanılmasını sağlar.

Okul hayatı bireye tecrübe katar. Kendini hatırlatır. Kendini keşfetmesini sağlar. Eğitim ve öğretim sadece bilgiden ibaret değildir. Bilginin yanında değerler de çok önemlidir. Değerler eğitiminin yapılması amaca uygun bireylerin yetiştirilmesi hassasiyetini oluşturur.

Okul İnsanlara Neler Kazandırır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.