Okul ile İlgili Kompozisyon

Aşağıda okul ile ilgili kompozisyon kısaca olarak ele alacağız.

Okul, eğitim ve öğretim yuvasıdır. Okul, toplumda eğitim değerlerinin yerleşik hale gelmesini sağlar. Toplumda maddi ve manevi değerlerin insanlar tarafından algılanmasında, yaşanmasında ve yaşatılmasında etkili olmaktadır. Okul olmadan cahilliğin önüne geçmek oldukça zordur. Okulun bireye kazandırdıkları okuma ve yazma olarak başlarken manevi olarak da bazı geleneksel ve toplumsal değerler şeklinde gerçekleşmektedir.

Okul toplumda bireylerin özgür ve hak sahibine olarak yaşamasının şuurunu kazandırır. Eğitim insanın kendini gerçekleştirmesi ile ilgilidir. Okulda eğitim ve öğretimin verilmesi resmi olarak gerçekleşse de bireylerin özgür olması ve hak sahibi olduklarının farkında olması için oldukça önemlidir. Okullu toplumlarda sosyal hukuk ve adalet anlayışı da yerleşik hale gelir.

Okul bir toplumun gelişmesinde kurumsal olarak bir değer oluşturur. Kurumsal eğitim ve öğretim yapısının sistemin istediği kişilerin meydana gelmesinden çok  kişilerin toplumsal değerlere saygılı olması ve sahip çıkması için faydalıdır. Eğitim ve öğretimin faydaları, mesleki kazanım açısından da oldukça önemlidir.

Meslek hayatı, insanların hayatını ve evliliklerini doğrudan etkiler. Okul, resmi bir kurumdur. Okulun resmi bir kurum olması, eğitimin de kurumsal olarak gerçekleşmesini sağlar. Bireylerin kendini gerçekleştirmesi için gerekli kazanımların sağlanması bu kurumsallığın ötesinde evrensel değerlere bağlı olarak verilmektedir. Bu nedenle okul toplumda en önemli kurumlardan biridir.

Okul ile İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.