Okul Bizlere Neler Kazandırır?

Aşağıda okul bizlere neler kazandırır kısaca olarak ele alacağız.

Okul eğitim ve öğretim yuvasıdır. Okulsuz bir toplum düşünülemez. Felsefi olarak okulsuz toplumlarda eğitim bir kültür olarak varlığını otonom bir şekilde korumaktadır. Okullu toplumlarda ise bazı otoriter tahakkümlerin dışına çıkıldığı müddetçe özgür bir eğitim ve eğitim ortamından bahsedilebilir.

Okul, okumak ve öğrenmek anlamına gelir. Okul okumak, günümüzde ülkemizde zorunlu eğitim kapsamında on iki yıl sürmektedir. Eğitim ve öğretim bir insanlık hakkıdır ve bu nedenle devlet güvencesi altında bulunmakta ve maddi bir gelir beklentisi olmaksızın on iki yıl ve lisans seviyesinde normal öğrenimde harçsız olarak sürmektedir.

Okul bizlere erken dönemden itibaren birçok şey kazandırır. Eğitim ve öğretim insanın kültür seviyesini yükseltir. Vatan, millet, devlet sevgi ve saygısı kazandırır. Eğitim milli ve manevi değerler kazandırmayı amaçlar. Amaca uygun bireylerin yetişmesini sağlar. Devletin genel ve evrensel politikasında bir dünya vatandaşı yetiştirmek ve bayrağa bağlı bireylerin topluma kazandırılmasının sağlanması bulunmaktadır.

Eğitim ve öğretim sayesinde cahilliklerden arınmak, akıl, mantık, bilim ve tekniği rehber edinmek, milli ve manevi değerlerin öğretilmesini ve yaşanması ile yaşatılmasını söz konusu olmaktadır. Eğitimsiz bir toplum geri kalmaya mahkumdur. Öğretimin olmadığı bir toplumda teknik ilerlemeden söz etmek mümkün değildir. Bu nedenle okul bize hayatın kendisini en doğru bir şekilde kazandırmaktadır.

Okul Bizlere Neler Kazandırır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.