Okul Binaları Değişiyor

Yaz tatilinin sonuna yaklaştığımız şu günlerde Milli Eğitim Bakanlığı yenilikleri ve bu yenilikler için yapılan planlamalarını da açıklamaya başladı. Bakanlık tarafından yeni yapılacak olan okul binalarında birtakım değişikliklere gidileceği ve önümüzdeki yıllarda bu düzenlemelerin hayata geçirileceği duyuruldu. Yapılacak olan değişikliklerde dikkat çeken en önemli husus ise artık okullarda ince uzun koridorlar yerine, içinde iç bahçe ve kapalı kantin bulunacak olan okullar.

Bunun dışında yeni yapılacak okullarda cinsiyet ayrımını çağrıştıran pembe ve mavi boyalar kullanılmayacak. Yapılacak olan binaların güneş alması ve iyi ışık görmesi de temel kurallardan. Ayrıca ulaşımın uygun olduğu yerlere yapılacak olan okulların konumu trafikten etkilenmeyen; hava yolu, demir yolu gibi gürültüden uzak olan mekânlardan seçilecek.

Yeni okullarda öğrencilerin soldan ışık aldığı arsalar tercih edilecek. Dersliklerin kapılarının dışa doğru açılması önemli olacak. Okul içinde kullanılan prizler çocuklar için tehlikeden uzak korumalı prizler olacak. Okullardaki asansörler de düzenlenerek acil durumda sedye ile ulaşılabilecek şekilde asansörler yeni okullarda kullanılacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.