Oğuzların Bayındır Boyu

Oğuzların Bayındır Boyu Hakkında Bilgi

Bayındır, Oğuzların 24 boyundan biridir. Üçokların Gök Han Oğulları koluna bağlı­dır. Geleneğe göre Oğuz Han’ın Bayındır adındaki torunu bu boyun büyük atasıdır. Bayındırlar, Oğuzların eski tarihlerinde önemli rol oynadılar. Dede Korkut Kitabı’ nda Oğuzları oluşturan iki ana kol olan Üçoklar ve Bozokların hanlar hanı sanıyla anılan Kamgan oğlu Bayındır Han’dan söz edilir. Oğuz hanları ondan izinsiz sefere çıka­maz, uygun görmediği işlere kalkışamazlardı.

Bayındır Han, şölenlere başkanlık eder, anlaşmazlıkları çözerdi. Oğuzların ordu örgütlenmesinde Bayındır boyu, sol kolu oluşturan Üçokların başında bulunurdu. Divanü Lügati’t-Türk’te öteki Oğuz boylarından olduğu gibi Bayındır boyundan da söz edilir ve bu boyun hayvan­larına vurduğu damganın biçimi de gösteri­lir. Fahreddin Mübarekşah’ın 12. yüzyılın sonlarında yazdığı Şecere-i Ensâb adlı yapıtındaki Türk kavimleri ve Oğuz boylarıyla ilgili listede de Bayındır adı geçer. Reşideddin Camiü’t-Tevarih..adlı ünlü kitabında Bayındır boyunu Üçokların ilk boyu olarak belirtir ve bu adın anlamını “daima nimetle dolu olan yer” biçiminde açıklar. Ülüşünü, yani şölende koyun etin­den aldığı payın yerini, sol dirsekten par­mak ucuna kadar olarak bildirir; Peçenek, Çavuldur, Çepni boylarıyla ortak ongunu­nun (kutlu hayvan) sungur (bir tür doğan) olduğunu belirtir.

Yazıcıoğlu _Ali de (15. yy) Selçukname (ya da Tarih-i Âl-i Selçuk) adlı yapıtında Oğuz boylarının listesini verirken Bayındır bo­yundan da boy adının anlamını, ülüşünü, ongununu ve damgasını bildirerek söz eder. Yazıcıoğlu’na göre Bayındır sözü “daima zengin ve bol nimetli” anlamına gelir. Ebu’l-Gazi Bahadır Han’ın Şecere-i Terakime adlı kitabının Türkmen rivayetleri bölümünde, Bayındırların 11. yüzyılın ikinci yarısı ya da 12. yüzyılda Irak’ta yaşayan Türkmen topluluklarının en güçlüsü olduklarını belirten bir not vardır. Buna göre Bayındır beyine boyun eğmeyen 900 evlik (çadır) Salur ve 100 evlik Karkın oymakları Irak’tan başka yere göç etmek zorunda kalmışlardı.

Bayındırlar da öteki Oğuz boylan gibi 11. yüzyıldaki Selçuklu fetihlerinde bulunmuş­lar ve Anadolu’ya yerleşen ilk Türk boyları arasında yer almışlardır. Asıl yurtları Orta Asya olan Oğuzların tümü Selçuklularla Ön Asya’ya (İran, Irak, Suriye, Anadolu) gel­miş değillerdi. Nitekim Moğol yayılması önünde Türkistan’da kalan Oğuz boylarının bir bölümü daha, 12. yüzyılda Anadolu’ya geldiler. Bu gelişte Bayındır boyundan Ka­ra Yülük Osman Bey 15. yüzyılın başında Akkoyunlu Devleti’ni kurdu. Akkoyunlular Bayındır boyunun geleneksel damgasını devletlerinin alameti olarak benimsediler ve onu paralarına, yazıtlarına ve resmi belgele­rine koydular. Ösmanlı tarihçileri, II. Mehmed’le (Fatih) çatışmasına karşın Akkoyun­lu Uzun Hasan Bey’i Bayındır Han’ın soylu torunu olarak anmışlardır. Bayındır boyu­nun bazı oymakları da Dulkadıroğullan ve Ramazanoğulları beyliği içinde yer aldılar.

Öteki Türkmen toplulukları gibi Bayındır­lar da yüzyıllar içinde göçebelikten yerleşik yaşama geçtiler. Anadolu’da 16. yüzyıl tahrir defterlerinde Bayındır adını taşıyan 52 yer adı saptanmıştır. 20. yüzyılın ortalarında ise Anadolu’da aynı adda 28 yer görülmüştür. Bayındır oymaklarının toplu­ca yaşadığı yerler arasında Trablusşam, Halep, Bozok (Yozgat), Tarsus, içel, Teke (Antalya), Hamid (Isparta) ve Menteşe (Muğla) anılabilir. Aynca İran’da da Bayın­dır oymaklarının yaşadığı bilinmektedir. Bayındır boyu kimdir ne zaman ve nerede kurulmuştur tarihi hakkında bilgiler verdik.

23 yorum

  1. Esselamun aleykum verahmetullah has garindaslarim kucuklerimin gözlerinden buyuklerin ellerinden ayaklarından öperim ben ramazan çakmak bursa buyuk orhan bayundur BAYINDıR köyündenim Allahutala tüm Türk boylarını korusun il cem ve koyum hakkında ilcemin ve koyumun internet sayfasında bilgi alabilirsiniz Allahutala yar ve yardımcınız olsun sevgiler saygılar kardeşlerim büyüklerim otaginiz senlensin huzur ve bereketle dolsun

  2. Büyük dedem izmir Bayındır dan izmir kiraz ın köylerine yerleşmiş 19.yüz yılda. Burada çoğalmışız daha sonra daglardan Bozdağ ın eteğine Manisa Alaşehir in köylerine yerleşerek vede dünyanın diğer köşelerine keşifler e devam ediyoruz. kırk deli mehmet efe Mehmet Bayındır Annemin babası dır

  3. Osmaniye ili Düziçi ilçesinde Bayındırlı Köyü vardır, çok eski yerleşim yeridir, ufak tefek tarihi kalıntılar, küçük mağaralar bulunmaktadır, ayrıca Sait Bayındırlı isimli kullanıcı Nizipten yazmış, dogrudur dedem ve babamlar bayramlarda eskiden giderler ve Nizipten de bize gelirlerdi, şimdi böyle görüşmeler bitti ne yazık.

  4. Degerli arkadaslar fesbok sayfasinda akkoyunlular tanisma gurubu kurulmustur busayfaya katilirsani sayi genisler akkoyunlular bayindir boyundandir Ayrca çepniler oguzlardandir turkmendirler

  5. Ali bey bende çamlıdere bayındırlıyım.Ancak kızılcahamalılara Çıtak denir.Çıtak tahminim ufak bir tatar kavminin adı.Romanya bulgaristan sınırında filibe yakınında Peçenekler ile birlikte yaşamışlar.Sanırım Ankara savaşı sırasında Yıldıırm Beyazıt savaşmak için bu yöreden almış getirmiş olmalı.Savaş sonrası bir kısmı ipek yolu üzerindeki nehir kenarlarına yerleşmişler.Ve kızılcahamamlıların bir kısmı bal rengi göz,açık ten,sarıya bakan kumral saçlıdırlar. Yani Karadenizin kuzeyinde yaşıyan kavimlere benzerlik gösterir.Biz bayındırlılar ise Akkoyunluların torunlarıyız

  6. Bende erzurumluyum oguz atamizin üçoklar kolunun gökhan soyunun BAYINDIR boyundanim atam HANBEYİ HACI AHMETe verilen şark götevi nedeniyle erzurum tekman ovasina yerlesmisiz ve yukari ile aşağı hanbeyi köylerini kurup hamidiye alaylarinin oluşumunu sağlamıştır. … bilgiler için sağolun…

  7. Bayindir boyun Mizrak asiretindenim. Bu asiret Kirikkale Keskin ilcesinin Konur kasabasina yerlesmistir. Lideri Konur Han dir. Kasaba ismini konur handan almistir. Tesekkur ederim.

    • Çiğdem Hanım, Kesin bilgi yok ama Bayındır Boyu Musullu aşiretinden olma ihtimalimiz çok fazla.Çünkü Atamız olan Yiğidin lakabı musluoğlu yada musullu .Çankırı- Kuşunlu (Karacaören) Ancak bir iki kardeşi Elazığ’da kalmış.

  8. Memleketim izmirin bayindir ilcesidir. Bizde bu boya bagliyiz. Orhan gazi tarafindan kavmimiz buraya yerlestirilmis. Bayindira bagli 2 tane tahtaci koyu bulunmakta omlarinda boyu cepnilere dayanmakta. Cepnilerin cogu alevi turkudur.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.