Öğretmenlik İtibarını Yitiriyor

Öğretmenlik İtibarını Yitiriyor hakkında bilgi kısaca.

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) merkezi Paris’te bulunuyor. Bu örgüt öğretmenlik ile ilgili 2013 Öğretim ve Öğrenim Araştırmasında (TALIS) bulundu. Araştırma öğretmenlerin mesleğini sevdiğini fakat gereken itibar ve desteği görmediklerini düşündüğünü ortaya koyuyor.

Araştırma 107 bin öğretmen üzerinde yapıldı. 34 ülkeden katılımcılar OECD’nin araştırmasında bulundu fakat bunlar arasında Türkiye yoktu. Eğitimciler büyük bir oranla mesleğini sevdiğini ama yeterli destek ve itibarı görmediğini söyledi.

Rapora göre öğretmenlerin %90’ı mesleki tatmin sağlıyor. %80’lik bir bölüm tekrar seçme şansı olsa da öğretmenliği seçeceğini söylüyor. Fakat her üç öğretmenden ikisi mesleğinin toplumda saygı gören bir meslek olmadığını düşünüyor.

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) raporunda göstergesi iyi olan ülkeler mesleğinin saygın olduğunu düşünen öğretmenlerin bulunduğu yerler. Güney Kore ve Singapur’da 2/3’lük bir kesim mesleğine toplumda değer verildiği kanaatinde. Buna karşın Slovakya ve Hırvatistan’da ise ancak %10’luk bir kesim mesleğinin toplumda saygın bir yere sahip olduğu görüşünde.

Araştırma öğretmenlerin büyük kesiminin ekip çalışmasını değil etrafından soyutlanıp çalışmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Hiçbir şekilde bir ekiple çalışma içerisinde bulunmayan veya nadiren meslektaşlarıyla çalışan öğretmenlerin sayısı oldukça fazla. Araştırmaya katılanların üçte ikisi meslektaşlarını çalışırken gözlemlemiyor bile.

Çalıştıkları kurumun yöneticilerinden herhangi bir geri dönüş almadığını belirten öğretmenlerin oranı ise %46. Bununla birlikte katılımcıların %31’i performansı düşük öğretmenin işten çıkarılacağı fikrinde.

Şu an için öğretmenlerimizin %68’ini kadınlar oluşturuyor. Fakat eğitim kurumlarının yönetici kadrolarındakilerin %51’i erkeklerden oluşuyor. Öğretmenlerin araştırma yapılan 34 ülkede yaş ortalaması 43 olarak hesaplanıyor. Ortalama 16 yıllık bir meslek tecrübesi var.

Araştırmaya katılan 34 ülkede ortalama olarak öğretmenler haftada 38 saat çalışıyor. Daha küçük gruplar halinde bakıldığında İtalya ve Şili’de bunun 29 saat, Japonya’da 54 saat olduğu görülüyor. Öğretim faaliyeti, mesai saatinin büyük kısmını oluşturuyor. Haftada 19 saatlik ortalama bir öğretim faaliyeti istatistiği elde edilmiş durumda. Bu sayı Norveç’de 15 saat, ABD’de 27 saat olarak karşımıza çıkıyor. Japonya çalışma saati en yüksek olan ülke olmasına rağmen eğitim faaliyetine ayrılan saat 18 olarak belirleniyor.

Öğretmenler İtibar Gördüklerini Düşünmüyor Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.