Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı ÖABT 14 Temmuz 2013

Uzunca bir süredir konuşulan ve geçen aya kadar da uygulanıp uygulanmayacağı belirsiz olan öğretmen alan sınavıyla ilgili olarak , MEB ve ÖSYM açıklama yapmış ve sınavın bu sene yani 2013’te uygulanacağı ifade edilmişti. Resmî olarak gerekli açıklamaların yapılmamış olması öğretmen adaylarını zor durumda bırakan etkenlerin başında geliyordu.  Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi Sınavı Ne Zaman ve Nasıl Olacak ….

2013 yılı itibariyle artık bu sınav resmî hale geldi. ÖSYM, 2013 sınav takvimine Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) adı altında bu sınava yer açtı. 2013 ÖSYM sınav takviminde ÖABT yani Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi tarihi şu şekilde yer aldı.

oabt

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavı 14 Temmuz 2013 tarihinde yapılacak. Öğretmen adayları Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi derken tam 4 sınava girmiş olacaklar.

Öğretmenler için Alan  sınavıyla ilgili tüm soruların cevabı bu kılavuzda

Uzman Kariyer Yayınları kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla ÖABT Kılavuzu Yayınladı

ÖABT Nedir?

ÖABT Ne Zaman Yapılacak?

ÖABT Hangi Branşlarda Uygulanacak?

Branş Branş Konu Başlıkları…

ÖABT Kapsamı Ne Olacak?

Tüm bu ve bunun gibi soruların detayları cevaplarını içeren , Uzman Kariyer Eğitim Bilimleri Zümresi tarafından hazırlanan ÖABT kılavuzu için tıklayınız

Öğretmenlik Alan Sınavı Hakkında Sorularınızı ve Yorumlarınızı Aşağıdan Yazabilirsiniz …

11 yorum

 1. Öğretmenlik alan bilgisi sınavı ile ilgili örnek sorular yayınlandı. bizler ortaöğretim ve lise müfredatı ile ilgili sorular yayınlanacak diye bekliyorduk. ama üniversite müfredatı ile ilgili sorular yayınlandı. sonuçta atanacak öğretmenler ortaöğretim veya liselerde görev yapacaklar ve bu okullardaki müfredata göre dersini anlatacaklar.
  1-bizler üniversitelerde araştırma görevlisi, asistan yard dç v.s. olmayacağız; O halde niçin üniversite müfredatıyla ilgili sorular çözmek zorundayız.
  2-üniversitelerde 4 yıl boyunca görülen ders müfredatı ;orta öğretim ve liselerde ancak en fazla %5 oranında kullanılır(üniversitenin 1. sınıfında görülen bazı derslerin bir kısmıdır.)
  3-4 yıl boyunca eğitim alınan üniversitelerde ortalama 50-60 adet ders alınmıştır. öğretmenlik alan bilgisi sınavında 50 adet soruyla alan bilgisinin ölçülmek istenmesi tek kelimeyle fiyaskodur.
  4-en çok ihtiyaç duyulan ve en fazla atama yapılacak branşlar rehberlik ve psikolojik danışmanlık, sınıf öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği gibi branşlar olmasına rağmen bu bölümden mezun olan kişilerin alan bilgilerinin ölçülmeden atanıyor olması çifte standarttır ve Türkiye Cumhuriyetinin sosyal, demokratik, hukuk devleti olmasıyla çelişmektedir.
  5-4. maddedeki durum bize mahkeme yolunu açabilmektedir . hangi mahkemeye nasıl başvuru yapmamız gerektiği noktasında sanırım biraz ön bilgi toplamamız gerekecek.iletişim için n e v a d a 1 9 3 8 e t h o t m a i l . c o m

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.