Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirmeleri Başlıyor

Temmuz ayında il içi yer değiştirmeler konuşulacak. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruda daha önceden il içi yer değiştirme yapanların bu kapsam dışında tutulduğu bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın il içi yer değiştirmelerle ilgili duyurusu yayınlandı. Haziran ayı içinde il içi yer değiştirme yapmış olan öğretmenler bu il içi değişikliklere katılamadı.

Bu durumda öğretmenlerin mağduriyeti de arttı. Haziran ayında norm güncellemesi ya da dönüşüm nedeniyle boş olmayan okullara il içi yer değiştirme ile atanamadı. Bu okullara atanamayan öğretmenler atandıkları yerlerde kalmak zorunda kaldılar.

İl içi tayini yapılan öğretmenler yönetmelikte tanınan sıra tayini hakkından mahrum ediliyor. Öğretmenler kendilerine tanınan bu hak ile bir üst tercihine dahi atanabiliyorken mevcut durumda bu hakkını kullanamıyor.

Sıra tayini çalıştırılsa bile sınıf öğretmenleri dönüşüm nedeniyle mağdur duruma düştü. Bu tayinin gerçekleştirilebildiği dönemde ilkokul olmayan ancak dönüşüm ile birlikte ilkokul olan okullara bu öğretmenler yer değiştirme isteyememişlerdir. Aynı şekilde branş öğretmenleri de ortaokullara tayin isteyememiştir.

Öğretmenlerin mağduriyetlerini bu şekilde artırmak mümkün.

Neler Oldu ve Neler Yaşanacak?

İl dışı atama ile bir okula gelen öğretmenin okulunun dönüşmesi ile öğretmenin okulu değişmiş oldu. Bu da bir öğretmenin fazlaya çıkmasına ya da yeni il dışı atanmış öğretmenin fazlaya çıkmasına neden oldu. Bu nedenle tekrar yer değiştirme söz konusu oldu.

A öğretmen il içi atama istedi ve ilk 3 tercihine atanamadı çünkü puanı yetmedi. Ancak puanı 4. tercihine yetti ve A öğretmeni 4. tercihine yerleşti. B öğretmen de A öğretmen ile aynı tercihleri yaptı ancak puanı düşük olduğu için hiçbir yere atanamadı. Bu durumda B öğretmeni il içi yer değiştirme isteyebilecek ve kendinden yüksek puana sahip A öğretmenin atanamadığı okullara ya da dönüşüm yapılan okullara atanabilecek.

Ya da bir öğretmen il içi atama istedi ve atandı. Atandığı okulun ortaokul olması halinde bu öğretmenin başka bir okula yönlendirilmesi söz konusu. Bu öğretmenin yer değiştirme istemesi halinde A öğretmeninin yerleşemediği 1,2,3. tercihlere atanma ihtimali var.

Yani Yüksek Puanlı Öğretmenin Atanamadığı Yere Düşük Puanlı Öğretmenler Atanacak

İl içi atamaların bu hale gelmesinde norm güncellemelerinin ya da okul dönüşümlerinin tamamlanmasından önce yer değiştirme yapılmasının büyük etkisi vardır. Yer değiştirme aşamasında yetkili kurumun tedbir alması ve bu durumları önlemesi gerekirdi.

Konuyla ilgili tedbirleri aldıklarını söyleyen bakanlığa bu atamaların söyledikleriyle aynı doğrultuda olmadığının söylenmesi gerekiyor. Böyle bir durumda aynı yılda iki kez yer değiştirme yapılması akla mantığa sığan bir durum değil.

Bu atamalarda yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi de il içi yer değiştirme yapmış olduğu halde tekrar il içi yer değiştirme istenebilmesiyle mümkün.

Bir de İl Dışı Yer Değiştirmeler Var

İl dışı yer değiştirmelerle ilgili kılavuzda yer alan il içi isteyerek yer değiştirmesi gerçekleştirilmiş öğretmenlerin il dışı yer değiştirme başvurusu yapamayacağına dair madde kafaları karıştırdı. İl dışı atama bekleyen öğretmenler ise durumdan memnun. Ancak kılavuzun mayıs ayındaki kılavuzun eşi olacak şekilde dikkatsizce hazırlanmış olması da mümkün. Burada önemli olan norm açıklığı olsa bile bakanlığın bunu açıp açmayacağı. Haziran ayındaki il dışı atamalarda tüm kadroların açılmadığını hatırlamak da yeterli olacaktır. Bakanlıkta ve eğitim sisteminde bazı anlayışlar değişmediği sürece öğretmenler mağdur olmaya devam edecektir.

eokul-meb.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.