Öğretmenlere ve Sağlıkçılara Erken Emeklilik

Toplu sözleşmelerin tamamlanmasının ardından kamuda çalışan bazı memurları erken emeklilik müjdesi bekliyor. Yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde kamuda çalışan bazı kişilere erken emekliliğin getirilmesi için bir komisyon oluşturulması kararlaştırıldı. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının bir çalışma yapmasına karar verildi. Bu komisyon tarafından kamuda çalışanların şartları değerlendirilerek hangi memurların fiili hizmet süresi zammından yararlanması gerektiğine karar verilecek.

Söz konusu sektörlerin başında sağlık gelirken, kurulan komisyon tarafından sağlık sektöründe çalışanların hangilerinin erken emeklilikten faydalanabileceği incelenerek karar bağlanacak. Emeklilik yaşının indirilmesi beklenen kamu alanlarından bir tanesi de eğitim olarak biliniyor. Daha önce Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 19. Milli Eğitim Şurasında öğretmenlerin erken emekliliği dile getirilmiş ve bu öneri kabul görmüştü. Öğretmenlere verilecek olan yıpranma payının da yapılacak olan incelemelerin ardından karara bağlanması bekleniyor.

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın tarafından yapılan açıklamaya göre toplu sözleşmelerden emekliler de karlı çıktı. Yalçın’a göre alınan kararlar sayesinde emekliler enflasyon canavarını tuşa getirdi. Bu görüşmelerde alınan karara göre kamu emeklilerine 100 TL seyyanen zam uygulanacak.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.