Öğretmenlere Rotasyon Yolu Gözüktü

Öğretmenler yeni rotasyon çalışması ile TBMM’nin gündemine oturdu. Rotasyon Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan öğretmenler için gerçekleştirilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan öğretmenlerin il içinde rotasyonu gündeme oturdu. Torba yasa kapsamındaki görüşmeler sonunda öneri TBMM’de kabul edildiği takdirde çalışma sürelerine bağlı olarak öğretmenlerin, şube müdürlerinin ve müfettişlerin rotasyonu gerçekleştirilmeye başlanacak. Bu sayede öğretmenlerin tayin istememesi halinde aynı okulda uzun yıllar kalmasının önüne geçilecek.

Bir Öğretmen Başladığı Okuldan Emekli Olamayacak

Daha önceki tarihlerde, okullardaki idari kadroların rotasyonu gerçekleştirilmişti. Bu yer değiştirmeler müdür, müdür yardımcısı, şube müdürü, müfettiş gibi görevlilerin görev sürelerine bağlı olarak gerçekleştirilmişti.

Şimdi ise rotasyon sırası öğretmenlere geldi. Öğretmenlerin rotasyonu yine görev yaptığı süre dikkate alınarak il içinde olmak üzere gerçekleştirilecek.

Bu sayede iyi olarak bilinen okullarda diğer öğretmenlere de görev yapma şansı tanınacak. Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yıllardır görev yapan bir öğretmenin, atama istememesi halinde uzun mesleki hayatını burada sonlandırıp yine aynı okuldan emekli olmasının önüne geçilmiş olacak.

Rotasyon uygulamasının olmadığı dönemde birçok öğretmen boş kadro olmaması nedeniyle istediği okula tayinini isteyemezken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve kurmaylarının çalışmalarıyla sunulan öneride öğretmenlerin bu mağduriyeti giderilecek. Bu nedenle çoğu öğretmen uygulamadan memnun.

Öğretmenlerin belirli bir süreden sonra il içi yer değiştirmesinin eğitim ve öğretime pozitif yönde etki edeceği görüşünde olanların sayısı oldukça fazla.

Torba yasa kapsamında görüşülen öğretmenlerle ilgili önerileri sitemizden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Öğretmenlere Rotasyon Yolu Gözüktü Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.