Öğretmenlere Rotasyon Gelecek mi ? Ne Zaman

Milli Eğitim Bakanlığı, 2014-2015 eğitim-öğretim yılından itibaren idareci, eğitimci ve personeline mecburi rotasyon getirmeye hazırlanıyor. Öğretmenler için zorunlu rotasyon ne zaman gelecek haberi :

Güncelleme 4 Nisan 2014: Temel Amaç Verimliliği Sağlamak 

Ankara’da 50’den fazla Bakanlık ve kamu kurumunun katıldığı özel bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantının konusu kamu kurumlarında verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmaların incelenmesiydi. Ve hatta buna yönelik önemli mevzuat değişikliklerinin de olacağı vurgulandı. Öğretmenler için rotasyon uygulaması ,
MEB yöneticisi: rotasyon hazırlığımız var
Toplantıya MEB adına katılan üst düzey bir yönetici kendi bakanlıkları bünyesinde de verimliliğin artırılması için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Bunun için de özellikle taşra düzeyinde personel rotasyonuna yönelik ciddi bir hazırlığın olduğunu belirtti. Rotasyon olacak mı 2016 2017
MEB yöneticisi “her konuda çok itinalı çalışıyoruz. Olası bir aksaklık veya uyuşmazlıkta diğer kurumlarda birkaç dava açılırken bizim için aynı anda binlerce dava doğuyor. 946 bin öğretmen var. Müdür sayısı ise 74 bin civarı. Bu demek oluyor ki küçük bir hata beraberinde 74bin veya 94bin davayı aynı anda karşımıza çıkarabilir. Bu yüzden her işimizi ince eleyip sık dokuyoruz.” şeklinde konuştu.
———————–

Milli Eğitim’deki değişim dönüşüm devam ediyor. Şu an uygulanan sistemi 2014-2015 eğitim-öğretim yılında tamamen değiştirmekte kararlı. Ajans K’de çıkan yazıya göre, Bakanlık bu değişimi gerçekleştirmek için mecburi rotasyon uygulamasını hayata geçirecek.

“Mecburi rotasyon fikrinin ana kaynağı; MEB’in Antalya’da düzenlediği Ulusal Öğretmen Stratejisi Çalıştayı. Bu çalıştayda; Türkiye 6 hizmet bölgesine ayrılmış ve eğitimcilerin eğitim bölgesinden birinde en fazla 8 yıl çalışabileceği kararı alınmıştı” denilen yazıya şöyledevam ediliyor:

MEB'de Herkese Rotasyon“Çalıştayda alınan kararlara göre; bulunduğu ilde zorunlu yer değiştirme tarihi itibariyle en az 2 yıllık çalışma süresini tamamlayanlardan; hizmet bölgelerindeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayanlar, isteğe bağlı yer değişikliği kapsamında 20 il tercihinde bulunabilecekti. Bölge hizmetini tamamlamamış olanlar da bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı 5 tercih yapabilecekti.” Yazının devamında şu cümleler yer alıyor:

“Bakanlık; oluşabilecek kamuoyu baskısı ve 4+4+4 sisteminin henüz tam olarak düzenlenmemesi nedeniyle şu an geri adım atmış ve eğitimcilere il dışı mecburi rotasyondan vazgeçmiş durumda. Bunun yerine kademeli geçiş benimsendi. Önce aynı ilde 8 veya 10 yıllık eğitimcilere ve personele aynı ilde rotasyon uygulayacaklar. Sonra da kademeli olarak aynı ilde 15 yıl kalanlar ve bölge hizmetini tamamlamamış olanlar, bulundukları hizmet bölgesi ile sınırlı olmak kaydıyla 5 il tercih edebilecek.”

Yazıdaki son cümleler ise şunlar:

“Sözün özü; Bakanlık öğretmenlere mecburi rotasyonu öyle veya böyle uygulayacak. Şu an karar verilemeyen konu; 8 mi yoksa 10 yılı aynı okulda dolduranların mı mecburi rotasyona tabii olacağı ve atamalarda liyakat sınavının baz olarak alınıp alınmayacağı.

Müdür yardımcılarının yaklaşık yüzde 65’i sınav sonucu atandı. Ancak; sınav sonucu atananların bir kısmı ile Bakanlığın görüşleri bağdaşmadı. Bakanlık bu oluşumu kırabilmek için şu an elindeki en büyük kozu kullanacak ve dönüşüme uğrayan okulların Müdür Yardımcılarını ya liyakat sınavı sonucunda mülakatla atayacak ya da eskiden olduğu gibi ‘Okul Müdürünün tavsiyesi Milli Eğitim Müdürü’nün onayı ve Valilik Makamı’nın tensipleriyle’ Okul Müdür Yardımcısı olarak atayacak. Okul Müdürlerine rotasyon uygulandı, ancak Bakanlık bundan istediği sonucu elde edemedi. Sadece müdürler yer değiştirdi. Bakanlık şimdi bu engeli aşabilmek için onlara da aynı müfettişlere-eğitim denetçilerine uygulanan yöntemi getiriyor.

Bakanlık bu değişiklikleri 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Kanunu’nun değişmesiyle birlikte yürürlüğe giren 652 sayılı KHK kapsamında mevzuat düzenlemeleri ile yapmayı planlıyor.

Öğretmen Rotasyonları 2016 2017

Eokul-meb.com

18 yorum

 1. Yıl ölçeği ne öğretmen performansını ne de bir okula rotasyon için ölçüt alınamaz.Emek değerlendirilmesi yıl ile ölçülemez.Fen liseleri öğretmenleri sınav başararak atanıyordu.Bu meb tarafından 8 yıldır kalktı..Yıl ölçütü getirildi.Eski sınav kritersiz seçilen eski öğretmen verimli mi demektir?Şimdi fen liselerini tamamen ortadan kaldırmak için rotasyon uygulaması çıkarılmıştır.Yazıktır.Yıkmak kolaydır.

 2. Yıl ölçeği ne öğretmen permonsını ne de bir okula rotasyon için ölçüt alınamaz.Emek değerlendirilmesi yıl ile ölçülemez.Fen liseleri öğretmenleri sınav başararak atanıyordu.Bu meb tarafından 8 yıl dır kalktı.Şimdi fen liselerini tamamen ortadan kaldırmak için rotasyon uygulaması çıkarılmıştır.Yazıktır.Yıkmak kolaydır.

 3. rotasyona karşı değilim ,il içi olursa çok iyi olur öğretmen arkadaşların mağdur olmasını istemeyiz.Ancak bazı okullarda öğretmenler iyice yerleşmiş bizlerse bekliyoruz . Ben öğretmen olmama rağmen çocuğumun gittiği okuldaki öğretmenler neredeyse veliyi dövecek.özellikle güzel sanat okullarına rotasyonu zorunlu kılmalılar.Meslektaş olarak konuşamıyoruz bile biraz yer değiştirsinlerde okulun amaçlarını unutmasınlar.

 4. evet büyüklere dinazor diye hitap edilmesine karşıyım yarın hepimiz onların yerine geçecez.bizleri yetiştirende dinazorlar.kimse uzun süre çalışmak istemez insanlar çocuk okutuyor maaşlarda emekli olunca düşüş olmasa emin olun birçok kişi seve seve emekli olurdu zaten

 5. YENİ NESİL GENÇ ÖĞRETMENLERİN DURUMU İÇİMİ ACITIYOR BİR ÖĞRETMEN OLARAK HAYRET İÇİNDEYİM BÜYÜKLERİNE MORUK DİYE HİTAP EDEN BU BEYİNSİZ CAHİLLERE NASIL ÇOCUKLARIMI EĞİTSİNLER DİYE VERECEĞİZ ..TERBİYE AHLAK YOK TEK BİLDİKLERİ FANATİZİM SİYASET.BU TÜN OLAYLARADA BU CAHİL CÜCÜK BEYİNLERİYLE YORUM YAPIYORLAR..KEŞKE ÖĞRETMEN OLMASAYDIM..

 6. Adaletli bir rotasyon olacaksa doğuda görev yapmayanlar doguya .köylerde görev yapmayanlar köyleregitsinler görev yapsınlar.13 yıl köy hizmeti yaptım şimdi rotasyon diye mağdur edileceğim adalet bunun neresinde

 7. Öğretmeninin görevi hangi okula giderse gitsin aynı,Burda doguda ve köylerde uzun yıllar görev yapmış ögretmenlere haksızlık oluyor.Hiç doguda görev yapmamış, köyü tanımamış torpille şehirmerkezlerinde görev yapan öğretmenler var.Önce onlara rotasyon uygulasınlar doğuda ve köylerde görev yaptırsınlar,.

 8. Nefes asıl sen zirvesinin 1. sınıfta formalite kura var benim çocukla alınmadı isteyen istediğine verdi bizim gibi gariban kayıtta 1 e kura çektiler hakkımız haram olsun o yüzden okuldan aldık çocukları özel verdim zihnimizde bende öğretmenim oysa polis polise sahip çıkar Meb de kuyu kararlar abiler burasi neresi mi Konya Konya

 9. Rotasyona hayır. Rotasyon kararı verilmesi halinde sonuna kadar savaşıcağız. Özlük hakları ellerinden alınırken destek veren zavallılar. Bu işten kar edeceklerini düşünüyorlar. Yarında rotasyon her yıla insin o zamanda aynı desteği verecekmisiniz.

 10. kardeşim bu işin lamı cimi yok işe duygusal bakılıyor adaletli olmalı. ben ömrümün baharını diyarbakırda 5 yıl mezralarda geçirmişim.dağlara çıkarılıp sorgulanmışım . e şimdi sen bu okulda 18 yıl çalışmışsın diye kimsenin beni alma hakkı yok her öğretmen gitsin zor şartlarda 5 şer yıl çalışsın bakalım

 11. asla hakkimi helal etmem.oyumu vermis olarak.kirkimdan sonra il degisikligi olurmu.dogu hizmeti yapanlara uygulanmamali.insanlarin aileleri cocuklari bakmakta oldugu insanlar var.Ellerini vicdanlarina koysunlar.bir genc kizi nasil magdur ederler.yada esi olmus bir insani.gencligini mecburi hizmette severek veren insanlara yeni bir sehire yerlestikten sonra al sana yeni travma.yeni hayat sil bastan.bir kente alismak ne kadar zor bilmexlermi..Ben asla hakkimi helal etmem.yarin hakkin divaninda buna imza atanlarin yakasini tutarim
  mecburi hizmet yapmayanlara uygulanmali…annem yatalak babam hasta iki cocuk anasiz babasiz.al kixim git baska aikente..gunah degilmi.insanlara.ayni ilce olsun
  kirkindan sonra insanlari darmadagin ederseniz Allah birakmax.cok magdur olur.kent degisikliginde.ve tüm sendikalar birlesmeli.tek yurek olmali.ogretmen istemedigi bir yerde verimli olmaz…cocuklar ergenlikte al sana rizeye git.yada izmire musa.fark etmez.insanlar mecbiuri hizmete tutulsun..an az bes yil.es durumuda olmasin.o zaman sistem oturur.Egitim bir senli olarak karsiyim.çünkü magdur cok olur.mutsuz ogretmen vok olur…

 12. 2006 da doğu görevimi yapmak için yozgat ilinin merkeze 90 km ilçesine atandım. atandığımda puanım Memleketim kayseriye atanmaya yetiyordu. 2010 da dogu görevi affı diye birsey geldi ve mağdur oldum. 3 yıldır egeye tayin istiyorum cıkmıyor bu yıl ocakta baktım olacagı yok ev alayım diye kooperatife girdim. şimdi hükümeti savunan arkadaslar bugun rotasyon diyenler neden 2010 da dogu görevini affettiler kimler nasiplendi. 5 yıl sonra neden beni tekrar mağdur ediyorlar. merkezde degilim ilçemde de atanacagım meslek lisesi yok ne yapacagım adalet bumu. yeni başlayan arkadaslara da cok şaşırıyorum nasıl meslektaşsınız utanıyorum sizinle aynı meslegi yaptıgım için. “Degerli abilerime nasıl dinazor dersiniz”

 13. Uzun yıllar aynı okulda çalışan öğretmenler veliler tarafından tanındığı için 1.sınıf kayıtlarında bütün veliler bu öğretmenlere çocuğunu vermek istiyor doğal olarak. Okula yeni gelmiş öğretmene de davranış problemi olan soyadları mimli öğrenciler ile kayıtta bağışa para bastıramayan gariban velilerin çocukları kalıyor. Rotasyona haksız uygulama diyenler bu uygulama çok mu adaletli peki?

  • Gün müsün Güneş misin sen nesin Allah aşkına.Bak arkadaşım Okul müdürlüğü öğretmen sayısına ve yeni kayıtlı öğrencilere göre 1.sınıf listelerini oluşturur.Sonra kura çekilir herkesin sınıfı belli olur.Ayıp yaaa doğruları yaz.Okula yeni kayıtlı öğrencilerden soyadı mimli olan ne demek anlamadım.Yeni kayıt yaptıran bir öğrenci ne zaman mimlenmiş ne komik yaaa.Sen öğretmen değilsin sanırım.

   • bizim okulda butun ogretmen cocukları aynı ogretmende odamı kura. ayrıca rotason var diye 3. sınıfı bırakıp 1. sınıfı alanlara ne demeli ne yapacagız onları.

 14. SANAL ALEMDE YAZMAKTANSA OKULLARDA SENDİKALARDA BU KONULARI KARŞILIKLI KONUŞMAK GEREKİR.AKLIN YOLU BİRDİR.KİMSEYE MORUK DİNAZOR KELİMESİNİ KULLANMAMALIYIZ.ÇÜNKÜ YENİ EMEKLİ OLMA YAŞI 65 O ZAMAN HERKES MORUK OLACAK BUNA SEN DE DAHİLSİN.KISACA BİR OKULDA 30 YIL ÇALIŞAN ÖĞRETMEN SAYISI ÇOK AZDIR.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.