Öğretmenler Yeniden Tayin Hakkı Bekliyor

Öğretmenler ikinci bir atama hakkı istiyor. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen 1. il dışı yer değiştirme sonuçlarından memnun olmayan birçok öğretmen 2. il dışı yer değiştirme hakkını bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı 2. il içi yer değiştirmeler için en geç 18 Temmuz tarihinde belirlenmesi beklenen norm değişikliklerinden sonrasına tarih verdi. Birçok öğretmen de bu nedenle ikinci bir il dışı yer değiştirme konusunda oldukça istekli. 2. il içi yer değiştirme hakkının verilmesine rağmen 2. il dışı yer değiştirme hakkı verilmemesi mağdur durumda kalan öğretmenlerin mağduriyetini ağırlaştıracak.

Öğretmenler 2. il dışı atamaların gerçekleşmesini birçok nedenden dolayı istiyor ve bu nedenler de oldukça haklı bulunuyor. Öğretmenlerin bu taleplerindeki nedenler kısaca şu şekilde:

1) Zorunlu hizmetten dolayı yıllarca zorluk çeken sınıf öğretmenleri yüksek puanlarla il dışı atamalarını gerçekleştirememişlerdir.

2) İller arası yer değiştirme isteklerinde ve zorunlu çalışma durumuna bağlı yer değiştirmelerde süreci kapatılmış olan birçok bölüm normlar hazırlanırken dikkate alınmamış ve bu da birçok problemi beraberinde getirmiştir.

3) Yeni yürürlüğe giren norm kadro yönetmeliği ve talim terbiye kurulunun yayınlarına bağlı olarak bazı ders saatleri değişti ve bazı öğretmenlere ihtiyaç artarken bazı öğretmenlere ihtiyaç azalmıştır. Bu da öğretmenlerden bazılarının norm fazlası duruma düşmesine neden olmuştur.

Bu nedenler öğretmenlerin haklı nedenlerinin sadece bir kısmı. 2. il içi atamaların gerçekleştirilebilirken 2. il dışı atamaların da gerçekleştirilebilmesi gerekiyor. 2. il dışı atama isteyen öğretmenlerimizin destekçisi olarak son haberleri buradan sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Öğretmenler Yeniden Tayin Hakkı Bekliyor Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

1 yorum

  1. 147′ yi arayıp 2. İl dısı atama olsun isteğinde bulundum.Bakanlığa dilekçe şeklinde gönderiyorlar. Herkes basvursun yoğun bir talep olursa belki isteğimiz kabul olur..Ayrıca bu twitter adreslerine mesaş atın. @Yusuf_Tekin, @hmzaydg. Sesimizi duyuralım arkadaşlar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.