Öğretmenler ve Alan Sınavına İlişkin Değerlendirmemiz

Bugün Milli Eğitim Bakanlığından beklenen açıklama geldi ve öğretmen seçimine yönelik alan sınavının 13 Temmuz 2013 tarihinde yapılacağı belirtildi. Öğretmen Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ‘de 50 soru sorulacak. Atanmayı bekleyen ve sınavlara hazırlanan öğretmen adayları açısından büyük bir soru işareti cevabını bulmuş oldu. Şöyle ki, öğretmen adayları böyle bir sınavın yapılıp yapılmayacağından dahi tam olarak emin değillerdi. Akıllardaki soruların giderilmesi açısından önemli bir açıklamaydı bu. Öte yandan alan sınavı nasıl yapılacak, getirisi ve götürüsü neler olacaktır; olayı bir de bu açıdan değerlendirmek gerekir.

Alan sınavının yapılacağı tarih her ne kadar netleşmiş olsa da, öğretmen adaylarının zihinlerini meşgul eden sorular cevabını bulmuş değil. Açıklamada 15 alana yönelik sınav yapılacak dendi. Ancak, yapılacak sınavların içeriği hakkında çokça soru işareti var. Sınav soruları nasıl hazırlanacak. Sorular yoruma mı yoksa salt bilgiyi ölçmeye yönelik mi olacak. Burası çok önemli bir nokta. Sınava hazırlık yapan öğretmen adaylarından ansiklopedik bilgiler istenecekse , kaynak ve sınav müfredatı ne olacak ?

ÖSYM, kısa adı “ÖABT” olan ve KPSSP121 adı altında puanı hesaplanacak olan Alan sınavına yönelik , birçok yayınevi de atağa geçecek ve belirlenen branşlarda kaynak kitaplar basacaklar ama emin olun ki onlar da şu anda tam olarak sistemi bilmedikleri için günü kurtarmaya yönelik kitap üretimi yapacaklar. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ya da onun yetki verdiği ÖSYM çıkıp, yapılacak sınavın konu dağılımı, soru sayısı ve soru biçimleri hakkında detaylı bir bilgilendirme yapmalıdır. Örneğin bir kitapçık basılarak şimdiden öğretmen adaylarına dağıtılabilir. Şimdiden diyoruz çünkü, sınava birkaç ay kala çıkarılacak bir bilgi kitapçığı, öğretmen adaylarını bırakın rahatlatmasını daha da paniğe sevkedecektir. Kitapçıkta belirlenen ve öğretmen adaylarının yabancı olduğu konu müfredatı bir anda karşılarına çıkarsa, kapılacakları paniği siz düşünün.

Alan sınavında 50 soru sorulacak ancak ne kadar süre verilecek, sınav müfredatında neler olacak, hangi öğretmen hangi alan sınavına girecek ? Bunlar acilen cevap bekleyen sorular. MEB’in bu konuda ciddi adımlar atması gerekiyor.

Eokul-meb.com

 

2 yorum

  1. Soracağım soru bu konuyla ilgili değil. Serbest kürsüde yaptığım yoruma birileri küfür yazıyor ve siz bunu yayınlıyorsunuz. Benim cevap olarak yazdığım yorumu da siteden kaldırıyorsunuz. Sizden ricam o küfürlü yorumun siteden kaldırılması.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.