Öğretmenler Şubat Ayında Özür Grubu Ataması İstiyor

Öğretmenler hiç kimseden çekmedi, şu anki Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’den çektiği kadar. Mağdurların önemli bir kesimi ise özür grubu mağduru öğretmenler. Onlar bugün yine meydanlardaydı Ankara’da. Eşinden, çocuğundan ayrı memleketinden binlerce kilometre uzakta çalışmak zorunda kalan eğitim neferleri … Sizlere öğretmen köşemizde bugün onlardan bahsetmek istiyorum.

Ömer DİNÇER’den önce, özür grubu atamaları şubat ve ağustos ayları olmak üzere yılda 2 sefer yapılırdı. Böylelikle adaylığı kalkmış öğretmenler bu atama dönemlerinde eş durumu özrünün bulunduğu illere tayinlerini isteyip giderlerdi. Bu durum, mevcut Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER’in göreve gelmesiyle adeta kangrene dönüştü. Bakan, tayinleri yapmamak adına işleri iyice yokuşa sürmeye başladı. “Eğitim Öğretim faaliyetleri aksıyor.” savunmasının arkasına geçerek, çıkardığı bir Kanun Hükmünde Kararname ile özür grubu atamalarını yılda 1 sefer yapılmak üzere düzenledi. Üstelik yılda 1 sefer yapılan bu atamalara “il emri” şartını da getirdi. Böylelikle özür grubu mağduru öğretmenin, özrünün büyüklüğüne bakılmaksızın ataması bir hayli zorlaştı. Çünkü, önceden olduğu gibi her tayin isteyen öğretmenin tayini çıkmıyor, hepsi il emri uygulamasına takılıyor. Eğer ayin istediğiniz ilde norm kadro açığı yoksa, yer değişikliği talebinde bulunamıyorsunuz. Öğretmenler bu durumu protesto etmek için Ankara’da eylemdeydi bugün.

Bakan belki de insafa gelir de, şubatta atama yapar diye seslerini yükselttiler. Her birinin ayrı feryadı ancak ortak duyguları vardı: “Beni Çocuğuma, eşime kavuşturun !” diyorlardı. Onların seslerini birileri duyuyor mu ? Elbette ki sesleri duyuluyor, ancak aldırış edilmiyor. Dediğim dedik diyen bir Bakan’ın idaresinde özür grubu mağduru öğretmenler. Bize göre bu sorunun çözüm adresi Başbakan’dır. Ömer DİNÇER’den insaf beklemek hayalcilik olur. Eğer, mağdur olan öğretmenler seslerini gerek medyada gerekse sokaklarda bir şekilde başbakana ulaştırabilirlerse, bu konuda günü kurtarmaya yönelik de olsa bir adım atılabilir diye düşünüyoruz.

eokul-meb.com

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.