Öğretmenler Okul Açacak

Öğretmenler okul açacak 2013 okul açmak öğretmenler özel okul açacak

Gündemde dershanelerin kapatılması konuşulurken dershane dönüşümüyle öğretmenlerin işsiz kalma riski de olacak. İşsiz kalan öğretmenler de kooperatif sistemi ile kendi okullarını açabilecek. “Eğitim kooperatifleri” Türkiye’nin yeni gündemi haline gelecek gibi gözükürken dershanelerin özel okula dönüşüm sürecine de büyük ilgi gösterilmesi bekleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın çalışması eğitim kooperatifi ile dershanelerin dönüşmesi konusunda alternatif olacak. Bakanlık başta İspanya, Almanya ve İngiltere olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde uygulanan eğitim kooperatifi modelini Türkiye’ye getirmeyi amaçlıyor. Bu şekilde dershanelerin dönüşmesi sürecinde işsizlik riski yaşayan öğretmenlere kendi açtıkları okullarda patronluk fırsatı yaratılmış olacak.

Öğretmenler dışında veliler de birleşip bir araya gelerek eğitim kooperatifi kurabilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise  kooperatiflere teşvik sağlanacağı açıklamasını yaptı. Ayrıca Yazıcı, bu model ile özel okul alanındaki özel sektör tekelinin kırılacağını ve fiyatlarda düşüş, kalitede artış görüleceğini ifade etti. Şimdiye kadarki süreçte ise kooperatif kurmak için 4 başvuru alındı.

Öğretmenlerin okul açması ile ilgili görüşlerinizi bize bildirin ve yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.